درگذشت ناگهانی سفیر هند در تاجیکستان

یراجا پراساد حق نشر عکس httpstwitter.comMEAIndialangengb
Image caption آقای پراساد تابستان گذشته به سمت سفیر هند در تاجیکستان انتصاب شد

بیراجا پراساد، سفیر هند در تاجیکستان، صبح روز شنبه ۲۴ بهمن به طور ناگهانی درگذشت.

سبب مرگ او معلوم نیست.

آقای پراساد تابستان گذشته به سمت سفیر هند در تاجیکستان منصوب شد. اوایل ماه نوامبر وی زمام امور سفارت کشورش در دوشنبه را به عهده گرفت و ماه بعد استوارنامه خود را به رئیس جمهوری تاجیکستان سپرد.

تارنمای سفارت هند از بیراجا پراساد به عنوان دیپلماتی برجسته یاد می کند که در سال ۱۹۹۸ به وزارت خارجه این کشور پیوست و سال‌های زیادی در داخل و خارج از هند در سمت‌های دیپلماتیک کار کرده است.

از جمله وی به عنوان دیپلمات در سفارت‌های هند در روسیه، قزاقستان و اسپانیا خدمت کرده است. آقای پراساد زاده ایالت "اوریسا" هند و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی ارتباطات و الکترونیک بوده و چهار زبان هندی، اوریا (زبانی رایج در هند)، انگلیسی و روسی را بلد بوده است.

قبل از کسب مقام سفارت در تاجیکستان، آقای پراساد به عنوان مشاور در سفارت کشورش در مسکو خدمت می کرد.

در زمان انتصاب آقای پراساد به سمت سفارت در تاجیکستان برخی رسانه های هند نوشته بودند که او جوان ترین کارمند وزارت خارجه هند است که به عنوان سفیر به یک کشور خارجی فرستاده می شود. رسانه ها سن او را بالای ۴۰ ذکر کرده اند.

دو روز قبل او با پرویز دولت زاده، معاون وزیر خارجه تاجیکستان، و پیشتر از این با احتم عبدالله زاده، رئیس کمیته جوانان، ورزش و جهانگردی تاجیکستان ملاقات داشت و گفته می شود با آنها مسائل همکاری میان دو کشور را بررسی کرده است.