سیاست خارجی و مسایل اجتماعی محور مناظره نامزدهای جمهوری‌خواه

حق نشر عکس Getty

در تازه‌ترین مناظره مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزدهای حزب جمهوری‌خواه در خصوص مسائل مربوط به سیاست خارجی و همچنین آینده دادگاه عالی این کشور از دیدگاه‌ها و نظرات خود دفاع کردند.

در ادامه انتخابات مقدماتی برگزار شده در آیووا و سپس نیو‌همپشایر، اکنون این رقابت‌ها به کارولینای جنوبی معطوف شده است. انتخابات مقدماتی در این ایالت روز ۲۰ فوریه برگزار می‌شود.

در مناظره شب گذشته (شنبه ۱۳ فوریه/۲۴ بهمن) نامزدهای جمهوری‌خواهان، مجادلات اصلی بین دونالد ترامپ، تد کروز و جب بوش بود.

بر اساس گزارش‌ها در طول مناظره مردم حاضر در سالن در بسیاری از موارد با داد و فریاد از اظهارات نامزدها دفاع و یا با آنها مخالفت کردند.

دونالد ترامپ، میلیاردر نیویورکی، در انتخابات مقدماتی ایالت نیوهمپشایر برای تعیین نامزد حزب جمهوری‌خواه برنده شده بود. آقای ترامپ در رای‌گیری ایالت آیووا رقابت را به سناتور اهل تگزاس، تد کروز واگذار کرده بود.

همین گزارش‌ها حاکی است که بحث و جدل میان نامزدها در حدی بود که جان دیکرسون از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس که روند این مناظره را مدیریت می‌کرد تلاش کرد تا با هشدار به آنها جلوی تنش را بگیرد و فضای مناظره را آرام کند.

مرگ آنتونیا اسکالیا، از قضات محافظه کار دادگاه عالی آمریکا، بحث بین مناظران را به سوی تبادل نظر درباره مسایل اجتماعی و حقوق همجنس‌گراها و همچنین سقط جنین کشاند.

در طول مناظره آقای ترامپ و آقای بوش (فرماندار سابق فلوریدا و بردار جورج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق) بر سر جنگ در عراق و نقش برادرش در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به مجادله پرداختند.

آقای ترامپ گفت که "ما نباید هرگز به عراق می‌رفتیم" و افزود: "آنها دروغ گفتند. اعلام کردند که سلاح‌های کشتار جمعی در عراق است. اما چنین‌چیزی آنجا نبود. و اصلا می‌دانستند که چنین چیزی نیست."

در مقابل آقای بوش از برادرش دفاع کرد و گفت: "از دست آقای اوباما و اینکه برادرم را مسوول مشکلاتی می‌داند که با آنها مواجه است خسته شده‌ام". آقای بوش خطاب به دونالد ترامپ گفت: "دیگر به اینگ ونه توهین‌ها اهمیتی نمی‌دهم."

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر سال جاری میلادی برگزار می‌شود. نامزدهای نهایی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات پس از شرکت در رقابتهای مقدماتی در ماه ژوئیه انتخاب و معرفی می شوند.