مرگ قاضی دیوان عالی آمریکا اکثریت محافظه‌کار این دادگاه را از بین برد

حق نشر عکس Getty

آنتونین اسکالیا، از قضات دیوان عالی آمریکا که از وی به عنوان یکی از محافظه‌کارترین اعضا یاد می‌شود‌، در گذشته است.

با مرگ آقای اسکالیا اکثریت ٥ به ٤ دیوان عالی به نفع محافظه‌کاران از بین رفت. اکنون باراک اوباما، رئیس جمهور، می‌تواند پنجمین قاضی لیبرال را برای جانشینی آقای اسکالیا معرفی کند.

اکثریت محافظه‌کاران در این دادگاه تاکنون باعث شده بود تا برخی از تلاشهای مهم آقای اوباما در زمینه تغییرات اقلیمی و همچنین مهاجرت با مشکلاتی زیادی روبرو شود.

آقای اسکالیا که به هنگام مرگ ۷۹ سال داشت در سال ۱۹۸۶ توسط رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا، به عضویت دیوان عالی آمریکا در آمده بود.

در صورتی که افراد، گروه ها و دولت های محلی، تشخیص دهند که قانون یا تصمیم یک قاضی با روح قانون اساسی آمریکا در تضاد است، می تواند به دیوان عالی این کشور شکایت ببرد. قاضیان این دادگاه بعد از شنیدن دفاعیات دو طرف، هر کدام رای خود را اعلام می کند و در نهایت تصمیم اکثریت را قاضی ارشد به مردم اطلاع می دهد.

بر اساس گزارشها آقای اسکالیا روز شنبه (۱۳ فوریه/ ۲۴ بهمن) به هنگام سفری تفریحی در غرب تگزاس درگذشته است.

آقای اوباما گفته است که در نظر دارد تا در زمان مقرر جانشین آقای اسکالیا را معرفی کند.

این درحالیست که جمهوریخواهان در آمریکا می‌گویند که معرفی جانشین آقای اسکالیا باید تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب رئیس جمهور تازه به تاخیر بیافتد.

بر اساس قوانین جانشین آقای اسکالیا باید به سنا معرفی شود.

به گفته خبرنگاران اگر آقای اوباما یک قاضى خیلى لییرال را نامزد کرسی خالی دیوان عالی کند، ممکن است رای‌گیری درباره او با مقاومت شدید اکثریت جمهورى‌خواه در مجلس سنا مواجه شود و احتمالا آنقدر راى‌گیرى به تاخیر بیافتد تا دور ریاست جمهوریش پایان یابد. از سوی دیگر اگر آقای اوباما فردی کمتر لیبرال را معرفی کند، می‌تواند با اعتراض برخی از حامیانش مواجه شود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امسال برگزار می‌شود.