اسرائیل 'پنج مهاجم فلسطینی را کشت'

حق نشر عکس AFP
Image caption یک چاقو و یک کیف در محل حمله ای که اسرائیل می گوید در الخلیل اتفاق افتاد

مقام های اسرائیلی می گویند که پنج فلسطینی، از جمله سه نوجوان، پس از تلاش برای حمله به نیروهای امنیتی اسرائیل به ضرب گلوله کشته شده اند.

پلیس گفت یک دختر نوجوان فلسطینی هم در جریان حمله ای دیگر مجروح شده و حال او وخیم است.

هیچ اسرائیلی در این حملات آسیبی ندیده است.

اینها تازه ترین رشته از موج حملات با چاقو، تیراندازی و کوبیدن اتومبیل توسط فلسطینی ها یا اسرائیلی های عرب است.

بیش از ۱۶۰ فلسطینی - که به گفته اسرائیل بیشتر آنها مهاجم بودند - و ۲۶ اسرائیلی از اکتبر ۲۰۱۵ تاکنون در جریان این نوع حملات و درگیری متعاقب آن کشته شده اند.

همچنین شماری فلسطینی در درگیری با نیروهای اسرائیلی یا در جریان اعتراضات کشته شده اند.

در حادثه اول روز یکشنبه، ارتش اسرائیل می گوید دو پسر به سوی اتومبیل های در حال گذر در نزدیکی جنین در شمال کرانه باختری سنگ می انداختند.

به گفته ارتش وقتی یک گشتی به محل رسید، یکی از آنها با تفنگ شروع به تیراندازی کرد.

سربازان اسرائیلی هم تیراندازی کردند و دو پسر را کشتند. گفته می شود که کشته شدگان ۱۵ سال داشته اند.

پلیس اسرائیل می گوید که بعدا در یک ایست بازرسی، یک جوان فلسطینی با چاقو به سوی مامورانی که خودروهای وارد شونده به بیت المقدس را بررسی می کردند دوید. یک مامور آتش گشود و او را کشت.

گفته می شود که این جوان ۱۷ ساله و اهل روستایی در نزدیک بیت لحم بوده است.

به گفته سخنگوی پلیس در سومین حادثه مرگبار، دو فلسطینی پس از آتش گشودن با مسلسل به سوی پلیس اسرائیل در بیرون شهر کهن بیت المقدس کشته شدند.

در حادثه ای دیگر یک دختر ۱۷ ساله که سعی در چاقو زدن به ماموری در الخلیل داشت به ضرب گلوله زخمی و با حال وخیم به بیمارستان منتقل شد.

گزارش رسانه های فلسطینی از این حادثه متفاوت است و خبرگزاری معا گزارش داد که این دختر با خواهرش از ایست بازرسی رد شده بود و درحال دور شدن بود که مضروب شد.

این خبرگزاری به نقل از منابع آگاه فلسطینی نوشت که هیچ کدام از خواهرها تلاشی برای حمله نکرده بودند. معا سن این دختر را ۱۴ ساله اعلام کرد و گفت شش گلوله خورده است.

به گفته مقام های اسرائیلی روز شنبه هم یک زن ۱۸ ساله فلسطینی پس از تلاش برای چاقو زدن به یک سرباز اسرائیلی در الخلیل به ضرب گلوله کشته شده بود.

خبرنگاران می گویند که نشانی از فرونشستن موج خشونت ها دیده نمی شود و هرچند حملات پراکنده اما مستمر است.