مرگ ۲۸ نفر در حمله به اتوبوس نظامیان در آنکارا

حق نشر عکس Getty

مقام های ترکیه می گویند که انفجار مهیبی در آنکارا، پایتخت ترکیه، حداقل ۲۸ کشته و ۶۱ زخمی به جا گذاشته که شماری از آنها غیرنظامیان هستند.

انفجار در ناحیه ای نزدیک به پارلمان ترکیه و ستاد ارتش این کشور روی داد و سلین گیریت خبرنگار بی‌بی‌سی ترکی در استانبول می گوید که حمله یک اتوبوس حامل نظامیان را هدف گرفت و چند خودروی دیگر نظامی در مجاورت آن بودند.

همه این خودروها پشت چراغ قرمز ایستاده بودند. به گفته خبرنگار ما تصور می شود بیشتر قربانیان نظامیان باشند.

بکیر بزداق معاون نخست وزیر ترکیه این حمله را "عمل تروریستی" توصیف کرده است.

ارتش ترکیه به شدت حمله را محکوم کرده و آن را یک عمل "خیانتکارانه تروریستی" خوانده است. احزاب مخالف هم قویا حمله را محکوم کرده اند.

ماموران اورژانس و آتش نشانی در محل حاضرند و گفته می شود غیرنظامیان هم در میان قربانیان هستند.

دود غلیظی از محل انفجار برخاسته و شاهدان عینی می گویند که صدای انفجار در سراسر شهر شنیده شد.

پس از حادثه ماموران امنیتی یک بسته مشکوک را به طور کنترل شده منفجر کردند.

همزمان گزارش می رسد که انفجاری در انجمن فرهنگی ترکیه در شهر استکهلم سوئد روی داده اما هنوز گزارشی از آسیب دیدن افراد منتشر نشده. به گزارش رسانه های سوئدی همه پنجره های این مرکز شکسته است.

به گفته خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سفر خود به جمهوری آذربایجان را لغو کرده است.

آقای اردوغان گفت که ترکیه از هر زمان دیگر برای استفاده از "حق دفاع از خود" مصمم تر است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دود غلیظی از محل انفجار برخاسته و شاهدان عینی می گویند که انفجار در سراسر شهر شنیده شد

او در بیانیه ای که چند ساعت پس از حمله منتشر شد گفت:‌ "عزم ما برای پاسخگویی مشابه به حملاتی که در داخل و خارج از مرزهای ما روی می دهد با این گونه حملات تقویت می شود."

معلوم نیست که چه گروهی مسئول حمله چهارشنبه آنکاراست؛ اما به گزارش خبرگزاری رویترز منابع آگاه امنیتی هم گروه اسلام گرای داعش و هم جنگجویان گروه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌‌ک) را مقصر شناختند.

یک سخنگوی دولت گفت که حمله به خوبی برنامه ریزی شده بود.

پ‌ک‌ک چند دهه است برای خودمختاری اقلیت کردی ترکیه می جنگد و مکررا به نیروهای امنیتی ترکیه حمله می کند.

انفجار آنکارا درحالی روی می دهد که دولت ترکیه بر مداخله خود در مناقشه داخلی در سوریه افزوده است.

ارتش این کشور در روزهای اخیر به شدت مواضع شبه نظامیان یگان های مدافع خلق موسوم به "ی‌پ‌گ" در شمال سوریه را گلوله باران کرده است. ترکیه ی‌پ‌گ را متحد پ‌ک‌ک می داند.

ترکیه همچنین به ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا که به داعش حمله می کند اجازه استفاده از یکی از پایگاه های هوایی اش را داده است.

در ماه‌های اخیر چند انفجار در این کشور رخ داده است.

از جمله در ماه اکتبر بیش از صد نفر در انفجارهای همزمان در یک راهپیمایی صلح در آنکارا کشته شدند. به گفته خبرنگار ما سلین گیریت آن حمله بیش از پیش باعث ایجاد تفرقه در جامعه ترکیه شده است.

حملات اخیر در ترکیه:

ژانویه ۲۰۱۶:‌ حداقل ۱۰ نفر، بیشتر آنها جهانگردان آلمانی، در حمله ای که داعش مظنون به انجام آن است در استانبول به قتل رسیدند

اکتبر ۲۰۱۵: بیش از ۱۰۰ نفر در اثر دو انفجار در یک راهپیمایی صلح کردها در آنکارا کشته شدند

ژوئیه ۲۰۱۵:‌ در شهر عمدتا کردنشین سوروچ، در نزدیکی مرز سوریه، بیش از ۳۰ نفر در اثر یک بمبگذاری انتحاری که به داعش نسبت داده شد کشته شدند

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس Getty