مقام‌های ترکیه یگان‌های مدافع خلق سوریه را عامل حمله مرگبار آنکارا خواندند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس خیابان محل انفجار را بسته است

مقام‌های ترکیه می‌گویند نیروهای مسلح کرد مستقر در ترکیه و سوریه عامل انفجار مرگبار چهارشنبه شب آنکارا بودند. در این انفجار ۲۸ نفر کشته و ۶۱ نفر زخمی شدند که تعدادی از قربانیان غیرنظامی هستند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است شواهدی در دست است که نشان می‌دهد گروه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ)، نیروی اصلی نظامی کردهای سوریه، عامل انفجار مرگبار چهارشنبه شب آنکارا بوده است.

بیشتر بخوانید: ‌ی‌پ‌گ: اتهام‌زنی ترکیه برای توجیه مداخله نظامی بیشتر است

آقای اردوغان گفته است این گروه تحت حمایت حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، است.

او در بیانیه‌ای که چند ساعت پس از حملات منتشر شد گفته است: "ترکیه باکی ندارد که در هر زمان، مکان و موقعیتی از حق دفاع از خود استفاده کند. ما هرگز از مبارزه بر حقمان علیه همه سازمان‌های تروریستی عقب نمی‌نشینیم."

آقای اردوغان افزود "با چنین اقداماتی که اتحاد و آینده ما را هدف می‌گیرند، عزم ما برای تلافی این حملات در داخل ترکیه و خارج از آن تقویت می‌شود."

فعالیت پ‌ک‌ک در ترکیه غیرقانونی است.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفته است ی‌پ‌گ با همکاری پ‌ک‌ک این حمله را انجام داده است.

مقام‌های ترکیه می‌گویند ی‌پ‌گ از سوی آمریکا حمایت می‌شود.

هر دو گروه دست داشتن در حمله مرگبار شب گذشته به اتوبوس نظامیان در آنکارا را تکذیب کرده‌اند.

کشورهای مختلف از جمله آمریکا و روسیه این حمله را محکوم کرده و به رهبران ترکیه تسلیت گفته‌اند. ایران هم این حمله را محکوم کرده است

ترکیه از جامعه بین‌الملل خواسته است گروه یگان های مدافع خلق را محکوم کند و سفیران پنج عضو دایم سازمان ملل متحد در آنکارا به وزارت خارجه ترکیه احضار شده‌اند.

رییس جمهور ترکیه از دستگیری ۱۴ نفر در ارتباط با این انفجار خبر داده است.

روز سه شنبه نیز وقوع یک انفجار دیگر در جنوب شرق ترکیه به کشته شدن دست کم شش نظامی منجر شد.

انفجار چهارشنبه شب در منطقه‌ای نزدیک به پارلمان ترکیه و ستاد ارتش این کشور روی داد. هنوز گروهی مسئولیت حمله چهارشنبه را به عهده نگرفته است.

انتظار می‌رود که روز پنجشنبه مراسم بزرگداشتی برای قربانیان برگزار شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهور ترکیه سفر برنامه‌ریزی شده خود به جمهوری آذربایجان را لغو کرده است

نیروهای نظامی ترکیه چند ماه است که عملیاتی را علیه نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) آغاز کرده‌اند. آنها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را نیز هدف حملات خود اعلام کرده‌اند، هرچند به گفته خبرنگاران عمده حملات متوجه نیروهای پ‌ک‌ک است.

ترکیه همچنین هفته گذشته نیروهای کرد سوری را در شمال حلب هدف قرار داد.

آقای اردوغان سفر برنامه‌ریزی شده خود به جمهوری آذربایجان را لغو کرده است. احمد داووداوغلو، نخست وزیر هم برنامه سفر خود به بروکسل را لغو کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شاهدان عینی انفجار را بسیار شدید توصیف کرده‌اند

در رویدادی دیگر شب گذشته انفجاری به ساختمان یک مرکز فرهنگی ترکیه در استکهلم، پایتخت سوئد، آسیب زد. همه شیشه‌های ساختمان خرد شدند اما کسی آسیب ندیده است.

پلیس سوئد در حال بررسی دلیل حادثه است.

حق نشر عکس Getty

در ماه‌های اخیر چند حمله در ترکیه رخ داده است.

از جمله در ماه اکتبر بیش از صد نفر در انفجارهای همزمان در یک راهپیمایی صلح در آنکارا کشته شدند. به گفته خبرنگار ما سلین گیریت آن حمله بیش از پیش باعث ایجاد تفرقه در جامعه ترکیه شده است.

حملات اخیر در ترکیه:

ژانویه ۲۰۱۶:‌ حداقل ۱۰ نفر، بیشتر آنها جهانگردان آلمانی، در حمله ای که داعش مظنون به انجام آن است در استانبول به قتل رسیدند

اکتبر ۲۰۱۵: بیش از ۱۰۰ نفر در اثر دو انفجار در یک راهپیمایی صلح کردها در آنکارا کشته شدند

ژوئیه ۲۰۱۵:‌ در شهر عمدتا کردنشین سوروچ، در نزدیکی مرز سوریه، بیش از ۳۰ نفر در اثر یک بمبگذاری انتحاری که به داعش نسبت داده شد کشته شدند

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس Getty

مطالب مرتبط