مردی که ۴۳ سال در زندان انفرادی بود آزاد شد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای وودفاکس اکنون ۶۹ سال دارد

آلبرت وودفاکس، زندانی آمریکایی که برای ۴۳ سال در زندان انفرادی نگه داشته می‌شد از زندان آزاد شد.

او به جرم کشتن یک زندانبان در جریان شورش سال ۱۹۷۲ در انفرادی بود اما هرگز این اتهام را نپذیرفت. او پیش از این شورش به علت ارتکاب سرقت مسلحانه به زندان افتاده بود.

آلبرت وودفاکس آخرین زندانی از حلقه سه نفره زندانیانی بود که به "آنگولا ۳" شهرت یافته بودند؛ زندانیانی که تمام مدت محکومیت خود را سلول انفرادی گذرانده بودند.

آقای وودفاکس از بهار سال ۱۹۷۲ و پس از آن که به قتل یک زندانبان در جریان شورش زندان آنگولا (در ایالت لوئیزیانا) محکوم شد به سلول انفرادی منتقل شد.

به گفته وکلا، او در تمامی این سال‌ها ۲۳ ساعت از شبانه روز را در تنهایی مطلق سلول انفرادی گذرانده است.

آقای وودفاکس که اکنون ۶۹ سال دارد، روز جمعه (۱۹ فوریه - ۳۰ بهمن) در حالی آزاد شد که منتظر رسیدگی به سومین دادگاه در مورد پرونده‌اش است.

وکلای آلبرت وودفاکس می‌گویند او رکوردار زندان انفرادی در تاریخ زندان‌های آمریکاست.

حق نشر عکس Cortesia de Angola3.org
Image caption هرمان والاس (چپ)، رابرت کینگ و آلبرت وودفاکس (راست) هر سه بیشتر عمر خود را در سلول انفرادی گذراندند

او یکی از سه زندانی معروف به "آنگولا ۳" است که در زندان فوق امنیتی "آنگولا" واقع در ایالت لوئیزیانا در سلول انفرادی نگه داشته می‌شدند.

دو زندانی دیگر، رارت کینگ و هرمان والاس به ترتیب در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۱۳ از زندان آزاد شدند.

هرمان والاس هم همچون آلبرت وودفاکس متهم به قتل مامور زندان برنت میلر بود، اما مدت کوتاهی بعد از آزادی از زندان در سال ۲۰۱۳ فوت کرد و دادگاه نهایی او نیمه کاره ماند.

هر دو نفر از اعضای گروه "پلنگان سیاه" بودند. گروهی مسلحانه که سیاه‌پوستان آمریکا در دهه ۶۰ میلادی تشکیل داده بودند و برای مقابله با خشونت پلیس علیه سیاهان و احیای حقوق سیاهان تلاش می‌کردند. این گروه چندی بعد به خشونت گرایید و با هدف آزادی سیاهان وارد مبارزه مسلحانه علیه دولت آمریکا شد.