دیوید کامرون با اتحادیه اروپا به توافق رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption منتقدان آقای کامرون می‌گویند او ممکن است حالا اعلام پیروزی کند اما آنچه به دست آورده اصلا چشمگیر نیست

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید با رهبران اتحادیه اروپا بر سر مفادی به توافق رسیده‌ که به بریتانیا "موقعیت ویژه‌ای" در این اتحادیه می‌دهد. بریتانیا در آستانه برگزاری همه‌پرسی برای ماندن یا ترک اتحادیه اروپاست.

آقای کامرون، روز جمعه (۱۹ فوریه - ۳۰ بهمن) طی بیانیه‌ای اعلام کرد توافقی که او بعد از دو روز مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل بلژیک به آن دست یافته به کشورش اجازه می‌دهد مستقل از قوانین اتحادیه اروپا با کشیدن "ترمز اضطراری" برای مدت هفت سال "پرداخت‌های رفاهی" را متوقف کند.

وی همچنین تاکید کرده که بر اساس این توافق، برخی از معاهده‌های اتحادیه اروپا هم با تغییراتی روبرو می‌شوند. آقای کامرون گفته مفاد این توافق برای تایید روز شنبه (فردا) در هیات دولت بریتانیا مطرح خواهد شد.

بر اساس تغییراتی که آقای کامرون می‌گوید در مصوبات و معاهده‌های اتحادیه اروپا ایجاد می‌شود، بریتانیا اجازه می‌یابد که بنا بر مصالح داخلی خود از انجام برخی تصمیمات این اتحادیه معاف شود.

بریتانیا از منتقدان عمده قوانین اتحادیه اروپاست و خواستار تغییرات ساختاری در حوزه یورو است. این کشور در آستانه برگزاری یک همه‌پرسی برای ماندن یا ترک اتحادیه اروپاست.

به همین علت، آقای کامرون وعده داده بود که در مذاکراتش با رهبران اتحادیه اروپا، امتیازات ویژه‌ای در ازای ماندن در این اتحادیه طلب کند.

اکنون وی می‌گوید توانسته به اهداف خود برسد هر چند مخالفان ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا می‌گویند این تغییرات "اندک و بی‌ثمر" است.

کارزارهای حمایت از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، طی ماه‌های گذشته شدت گرفته و بسیاری از نمایندگان پارلمان هم معتقدند "وقت آن رسیده که بریتانیا سرنوشتش را خود در دست بگیرد."

همزمان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واکنش به توافق امروز گفته امیدوار است این تغییرات در داخل بریتانیا مردم را برای ماندن در حوزه یورو ترغیب کند.

مطالب مرتبط