قربانیان کشتار سن برناردینو خواستار همکاری اپل با اف بی آی شدند

استفان لارسون، از قضات سابق، گفته است که قصد دارد از سوی خانواده‌های قربانیان کشتار سن برناردینو در کالیفرنیا دادخواستی را مبنی بر همکاری شرکت اپل با پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) ارائه دهد.

اف بی آی هفته گذشته از شرکت اپل خواست تا امکان دسترسی به تلفن همراه یکی از مهاجمان سن برناردینو را برای آنها فراهم کند.

جیمز کامی، رئیس اف بی آی در بیانه‌ای جدید گفته است که درخواست آنها درباره قربانیان و برقراری عدالت است.

در بخشی از این بیانیه گفته شده: "آنها (قربانیان) از سوی تروریست‌ها هدف قرار گرفتند و این حق آنها است که بدانند چرا و چگونه چنین حمله‌ای انجام شده است."

در کشتار سن‌برناردینو، در دسامبر سال پیش، سید رضوان فاروق و تشفین مالک ۱۴ نفر را در مجتمع بهزیستی سن‌برناردینوی کالیفرنیا کشتند و ۲۲ نفر دیگر را زخمی کردند.

این زوج مهاجم در تیراندازی پلیس کشته شدند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، گفته که این شرکت برای عملی شدن درخواست اف بی آی، باید نرم‌افزاری را به وجود بیاورد که بتواند قفل تلفن‌های تولیدی این شرکت را بشکند.

آقای کوک هشدار داده است که چنین کاری امنیت مشتریان شرکت اپل را به خطر خواهد انداخت و رویه خطرناکی را در این زمینه ایجاد خواهد کرد.

در حال حاضر داده‌های کاربران در سیستم عامل آی او اس شرکت اپل به طور خودکار رمزگذاری می‌شوند و اگر دستگاهی قفل باشد، بدون داشتن رمز ورود دسترسی به آن غیر ممکن می‌شود.

تلفن‌های آیفون تولید شده پس از سال ۲۰۱۴ طوری طراحی شده‌اند که اگر ده تلاش ناکام - استفاده از کلمه رمز غلط - برای ورود به آنها صورت گیرد همه اطلاعات آنها پاک خواهد شد.

طبق دستور دادگاه اپل باید طوری تلفن فاروق را دستکاری کند که اف بی آی بتواند به طور نامحدود برای ورود به تلفن تلاش کند بی آنکه اطلاعات آن پاک شود.

تاکنون فیسبوک، توییتر و گوگل حمایت خود را از تصمیم شرکت اپل در مورد خودداری این شرکت از شکستن قفل گوشی آی فون یکی از مهاجمان کشتار سن برناردینو اعلام کرده‌اند.