رهایی یکی از مخالفان دولت تاجیکستان در بلاروس

Image caption دادگاه عالی تاجیکستان پاییز سال ۲۰۱۴ سازمان "گروه ۲۴" را ممنوع اعلام کرد

منابع مخالفان دولت تاجیکستان می گویند که شبنم خدایداداوا، یکی از فعالان منتقد دولت که در جمهوری بلاروس در بازداشت بود، آزاد شده است.

خانم خدایداداوا تابستان گذشته به هنگام عبور از مرز میان بلاروس و لهستان بازداشت شد.

مقامات تاجیکستان او را به تلاش برای سرنگون کردن دولت متهم می‌کنند.

آن‌ها می گویند که او از طرفداران سازمان ممنوع موسوم به "گروه ۲۴" و سازمان دیگر مخالف "جوانان برای احیای تاجیکستان" است.

گفته می‌شود خانم خدایداوا در زمان اقامت در روسیه مطالب این سازمان را در شبکه‌های اجتماعی نشر و تبلیغ می‌کرده است.

وابستگان خانم خدایداداوا می گویند که پس از بازداشت شماری از فعالان مخالف دولت تاجیکستان در روسیه، وی قصد داشته این کشور را ترک کند.

در پی بازداشت این مخالف دولت تاجیکستان در بلاروس، سازمان‌های دفاع حقوق بشر بارها از دولت این کشور خواستند به دلیل امکان شکنجه شدن در تاجیکستان از استرداد او خودداری کند.

مخالفان دولت تاجیکستان گفته‌اند که اسم وی شامل فهرست افراد مورد جست و جوی دولت تاجیکستان است و مقامات بلاروس بر اساس همین فهرست او را بازداشت کرده بودند.

گروه ۲۴ از سازمان‌های مخالف دولت تاجیکستان است که در پی سازمان دهی اعتراضات مهاجران تاجیک علیه دولت این کشور در روسیه در بهار و تابستان سال ۲۰۱۴ و تلاش برای برپایی تظاهرات در پایتخت تاجیکستان در پاییز همان سال توسط دادگاه عالی تاجیکستان یک "سازمان تروریستی" اعلام و فعالیتش ممنوع شد.

بر اساس گزارش سازمان‌های دفاع از حقوق بشر از آن زمان بیش از ۲۰ نفر از طرفداران این گروه بازداشت و محکوم به دوره‌های مختلف زندان شده‌اند.

در همان حال بعضی از آن‌ها پس از ماه‌ها بازداشت در روسیه آزاد شده‌اند. ماه اوت سال گذشته صابر ولی اف، معاون رهبر این گروه در جمهوری ملداوی بازداشت و ماه سپتامبر تحت فشار سازمان‌های دفاع از حقوق بشر‌ آزاد شد.

عمرعلی قوت اف، رهبر این گروه ماه مارس سال گذشته در حمله‌ای در استامبول کشته شد.

مطالب مرتبط