گردهمایی جمعی از جوانان تاجیک مقابل نمایندگی‌های اروپا و ترکیه در دوشنبه

Image caption پلیس برای متفرق کردن گردهم آمدگان اقدام نکرده است

گروهی از جوانان تاجیک روز دوشنبه در مقابل دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا و ساختمان سفارت ترکیه در شهر دوشنبه تجمع کردند و با سر دادن شعارهایی خواستار استرداد برخی از رهبران مخالف دولت تاجیکستان شدند.

این گروه جوانان که تعدادشان ۴۰ تا ۵۰ نفر را تشکیل می‌داد، نخست در نزد دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا جمع شدند، ولی کسی از دفتر اتحادیه اروپا با آنها صحبت نکرد. سپس آنها به نزد بنای سفارت ترکیه در دوشنبه رفتند.

خبرنگار بی بی سی در دوشنبه می‌گوید در دست هیچ یکی از آنها پوستری دیده نمی‌شد، فقط یک نفر پرچم کوچک تاجیکستان را حمل می‌کرد، ولی شعاری که سر می‌دادند، چنین بود: "ترکیه، ترکیه، خائنان را برگردان!".

از سفارت ترکیه نیز کسی با آنها صحبت نکرد، محافظان سفارت تلاش می‌کردند آنها را از نرده‌های حصار سفارت دورتر نگاه دارند. بعد از زمانی سه چهار تن از مأموران پلیس آمدند و با یکی دو نفر از آنها صحبت کردند، ولی از تجمع آنها مانع نشدند و خودشان به تماشا ایستادند. یک خودرو که در شیشه پیش آن کارت متعلق به وزارت امور داخلی چسبانده شده بود، هم در مقابل سفارت به نظاره جوانان گردهم آمده ایستاده بود.

یکی از شرکت کنندگان در تجمع که خود را نسیم جان برهانف، دانشجوی دانشگاه ملی تاجیکستان، معرفی کرد، گفت: "جمهوری ترکیه با تاجیکستان همکاری‌های دیپلماتیک دارد. ما از این کشور می‌خواهیم که خائنان ملت ما را که در آنجا علیه دولت ما هر گونه سخنان پست و بلند می گویند، به تاجیکستان برگردانند."

Image caption نسیم جان برهانف، یکی از فعالان همایش طرفداران دولت می گوید مخالفین علیه دولت "گپ های پست و بلند" می زنند

او در پاسخ به این سؤال که منظورش چه کسانی هستند، از "محی الدین کبیری (رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی)، داداجان عطاالله زاده (روزنامه نگار مخالف و رهبر جنبش "وطندار") و شراف الدین گدایف، از اعضای "گروه ۲۴"، گروه دیگر مخالفان نام برد.

یکی از شرکت کنندگان در تجمع گفت که عده‌ای از مخالفان دولت تاجیکستان تصمیم گرفته‌اند در ترکیه تظاهرات کنند و "هدف ما جوانان وطن دوست جلوگیری از این تظاهرات است و از ترکیه می‌خواهیم که آنها را برگرداند."

آمادگی برای همه پرسی

گردهمایی جوانان طرفدار دولت تاجیکستان در نزد سفارت خانه‌های خارجی پدیده تازه‌ای نیست. در سال‌های گذشته چنین تجمعاتی از سوی جوانان و یا گروهی از زنان و مردان در برابر سفارت خانه‌های آمریکا و بریتانیا هم برگزار شده است.

این اقدامات در حالی است که اخیراً سازمان‌های بین المللی حقوق بشر با انتشار گزارش‌هایی از سرکوب گسترده مخالفان و بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در تاجیکستان، به‌ویژه از زمان بازداشت ده‌ها تن از فعالان حزب نهضت اسلامی و ممنوعیت این حزب در اواخر ماه سپتامبر، انتقاد کرده و خواستار اقدامات جدی غرب علیه مقامات تاجیک شده‌اند.

در همین حال، محمدمراد آدینه، از فعالان حزب مخالف سوسیال دمکرات، از احزاب عمده مخالف دولت، در گفت و گو با بی بی سی از تعقیب و آزار و اذیت خود و چندی دیگر از فعالان این حزب توسط پلیس در نواحی مختلف تاجیکستان خبر داد.

قبلاً، رحمت الله زایرف، رهبر این حزب که اخیراً به قزاقستان سفر کرده، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حزب او در همه پرسی برای اصلاح قانون اساسی که قرار است روز ۲۲ ماه مه (دوم خرداد ۱۳۹۵) برگزار شود، شرکت نخواهد کرد، اگرچه آن را تحریم هم نمی‌کند.

اگر تغییر قانون اساسی در این همه پرسی رأی بیاورد، این امکان را فراهم می‌کند که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به طور مادام‌العمر در رأس قدرت باقی بماند. همچنین تغییر پیشنهادی در شرایط سنی نامزدهای ریاست جمهوری باعث می‌شود که پسر او، رستم امامعلی، نیز بتواند در انتخابات آینده ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ به عنوان نامزد ریاست جمهوری شرکت کند.

در اوایل دیماه، پارلمان تاجیکستان با تصویب قانونی امامعلی رحمان را "پیشوای ملت و اساس گذار صلح و وحدت" در این کشور اعلام کرد. کتابی از اشعار شعرای تاجیک در ستایش او و در باره صلح و وحدت منتشر شده و اخیراً کمیته جوانان تاجیکستان مسابقه‌ای میان دانش آموزان مدارس برای "بهترین انشا" در باره آقای رحمان اعلام کرده است.

مطالب مرتبط