ارتش هند کنترل کانال آب اشغال شده از سوی معترضان را بدست گرفت

به گفته آرویند کیجروال، سروزیر دهلی، پایتخت هند، ارتش این کشور کنترل یک تاسیسات کانال مهم آبی را که منبع اصلی آب پایتخت است، بدست گرفته است.

این اقدام ارتش پس از آن صورت گرفت که تعدادی از معترضان کانال آب "موناک" را تصرف کرده بودند.

اشغال این کانال و صدمه به دستگاه‌های تصفیه آب این تاسیسات، باعث شده بود تا در آب مصرفی پایتخت هند، اختلالاتی بوجود آید. با ادامه اختلالات در آب مصرفی شهر، تانکرهای آب به برخی از نقاط دهلی ارسال شد و مدارس این شهر نیز تعطیل اعلام شدند.

به گفته مقامات حدود ۱۰ میلیون نفر در این شهر به آب دسترسی ندارند.

حق نشر عکس Reuters

معترضان از اقلیت جات در ایالت هاریانا در شمال هند هستند، که تقاضای دسترسی به مشاغل دولتی و سهمیه‌های آموزشی دارند و در چند روز گذشته در این رابطه دست به تظاهرات زده‌اند. این ایالت در نزدیکی دهلی واقع شده است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مقامات رسمی هند در این تظاهرات که در مواردی به خشونت شدید کشیده شده است، دست‌کم ۱۶ نفر کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند.

هنوز از جزئیات خسارات وارد شده به دستگاه‌های تصفیه آب تاسیسات "موناک" گزارشی منتشر نشده و مشخص نیست تا چه زمانی در آب مصرفی پایتخت هند، اختلالل وجود خواهد داشت.

پیشتر مقامات در سه شهر ایالت هاریانا که صحنه اصلی ادامه اعتراضات بوده، وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند.

جات‌ها یکی از کاست‌های مقیم در چند ایالت شمالی هند و برخی از مناطق پاکستان هستند.

جات‌ها یکی از معدود گروه‌های هند هستند که محافظان گارد ریاست جمهوری از میان آنها برگزیده می‌شوند. هم اکنون جات‌ها در پنج ایالت کشور از حقوق دسترسی به سهمیه‌های دولت بهره‌مند هستند و حالا می‌خواهند امتیازشان بیشتر باشد.