راننده تاکسی شرکت 'اوبر' در ارتباط با قتل ۶ نفر متهم شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption روز یکشنبه مراسمی به یاد شش قربانی حادثه برگزار شد

مقام ها در ایالت میشیگان آمریکا یک راننده تاکسی شرکت اوبر را در ارتباط با قتل شش نفر در جریان تیراندازی های تصادفی در روز شنبه متهم کرده اند.

جیسون برایان دالتون، ۴۵ ساله، راننده شرکت اوبر هنگام قرائت شدن اتهامات در دادگاه بدون ابراز هیچ نوع احساسی در دادگاه حضور داشت. خدمات مسافرکشی شرکت اوبر از طریق یک "اپ" (اپلیکیشن) در تلفن های هوشمند ارائه می شود.

متهم در ارتباط با تیراندازی هایی در سه نقطه مختلف شهر کالامازو درحالی که هیچ ارتباطی با قربانیان ندارد دستگیر شد.

گفته می شود که آقای دالتون، بین تیراندازی ها همچنان مسافر می زد.

او پس از شنیدن فهرست اتهامات در دادگاه گفت که "ترجیح می دهد ساکت بماند". قاضی از تعیین وثیقه برای او خودداری کرد و گفت باید در زندان بماند.

دیل هینز افسر پلیس به یک رسانه محلی در میشیگان گفت یکی از کسانی که در حمله کالامازو به شدت مجروح شده یک دختر ۱۴ ساله است که برای یک ساعت تصور می شد مرده است تا اینکه زمانی که پزشکان برای اعطای اعضای بدن او آماده می شدند دست مادرش را فشار داد.

اعضای خانواه آقای دالتون در بیانیه ای که دوشنبه منتشر شد ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان گفتند "قصد دارند به هر شکل ممکن با پلیس همکاری کنند."

شرکت اوبر گفت که سابقه این راننده را پیش از استخدام به عنوان راننده بررسی کرده بود و او هیچ سوءسابقه ای نداشت. پلیس هم تایید کرده است که دالتون سابقه ارتکاب جرم ندارد.

جفری هدلی رئيس امنیت عمومی کالامازو به سی ان ان گفت:‌ "ما اصلا انگیزه او را درک نمی کنیم. هیچ چیزی وجود ندارد که سرنخی بدهد از این که چرا او دست به چنین کاری زده یا چه انگیزه ای او را به این کار کشانده. قربانیان او را نمی شناختند؛ او هم قربانیان را نمی شناخت."

او گفت که این حملات "تمام و کمال تصادفی" بود و هیچ کدام از قربانیان - از جمله دو نفری که به شدت مجروح شده اند - مسافر تاکسی متهم نبودند.

'کار بیشتری لازم است'

چهار نفر - مری لو نای ۶۲ ساله، مری جو نای ۶۰ ساله، باربارا هاتورن ۶۸ ساله و دوروتی براون ۷۴ ساله - در مقابل یک رستوران کشته شدند. دو قربانی دیگر - تایلر اسمیت ۱۷ ساله و پدرش ریچارد ۵۳ ساله - در مقابل یک نمایشگاه اتومبیل به ضرب گلوله کشته شدند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنانی در مورد این قتل ها و مساله جنجال آفرین کنترل سلاح گفت:‌ "فرض من این است که همه شما هم درست مثل من از اینگونه حوادث در ایالت محل زندگی خود خسته شده اید."

او گفت واقعیت تلخ این است که فقط در روزهای پایان هفته آمار قتل های مسلحانه در آمریکا از حمله ماه دسامبر سن برناردینو توسط یک زوج مسلمان که ۱۴ نفر در آن کشته شدند فراتر رفته.

او گفت "معلوم است که اگر قرار باشد آدم های بیگناه را در امان بداریم کار بیشتری هست که باید انجام دهیم."

تلاش های آقای اوباما برای معرفی قوانین تازه برای محدود کردن دسترسی به سلاح در کنگره با شکست مواجه شده. متمم دوم لایحه حقوق قانون اساسی آمریکا حق داشتن سلاح را به رسمیت می شناسد.

با این حال آقای اوباما در ماه ژانویه طی حکم ریاست جمهوری مقرراتی برای بررسی شدیدتر سابقه خریداران سلاح معرفی کرد.

Image caption جیسون دالتون سابقه رفتار جنایی نداشت