موافقت دولت سوریه و ائتلاف اصلی مخالفان با آتش‌بس

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت سوریه با شرایط پیشنهاد شده برای پایان خصومت ها در این کشور موافقت کرده است.بیش از ۲۵۰ هزار نفر از مردم سوریه در جنگ داخلی کشته شده و یازده میلیون نفردیگر مجبور به ترک شهر و خانه های خودشده اند

دولت سوریه و ائتلاف گروه‌های عمده مخالفان آن با شرایط توافق برای پایان خصومت‌ها موافقت کرده‌اند.

پیشتر آمریکا و روسیه اعلام کرده بودند که توافق برسر پایان خصومت‌ها درسوریه از نیمه‌شب ۲۷ فوریه (۸ اسفند) به اجرا گذاشته خواهد شد.

بیانیه این دو کشور حاکیست که آتش‌بس شامل جنگ با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت که به القاعده وابسته است، نمی‌شود.

دولت سوریه گفته است که طبق طرح اعلام شده از سوی آمریکا و روسیه به "عملیات جنگی" خاتمه خواهد داد.

کمیته عالی مذاکرات که ائتلافی از گروه‌های عمده مخالف است گفت که آتش‌بس را می‌پذیرد اما تعهدش منوط به رفع محاصره‌ها، پایان حملات به غیرنظامیان، آزادسازی زندانیان و تحویل کمک‌هاست.

کاخ سفید گفت که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در مورد تلاش برای پایان خصومت‌ها صحبت کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا و روسیه اعلام کرده بودند که توافق برسر پایان خصومت‌ها درسوریه از نیمه‌شب ۲۷ فوریه (۸ اسفند) به اجرا گذاشته خواهد شد

این تماس به درخواست آقای پوتین انجام شد.

پس از این گفتگو اعلامیه مشترکی از سوی دو کشور منتشر شد.

براساس این اعلامیه، آتش‌بس مورد نظر در مورد همه طرف‌های مناقشه سوریه که "به شرایط آتش‌بس تعهد داده‌اند یا آن را پذیرفته‌اند اعمال خواهد شد."

این آتش‌بس شامل داعش، جبهه نصرت و "سایر سازمان هایی که سازمان ملل تروریستی خوانده، است نمی‌شود."

در این بیانیه آمده است که حملات هوایی توسط سوریه، روسیه و ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه این گروه‌ها ادامه خواهد یافت.

براساس این بیانیه گروه‌های مخالف مسلح که در این طرح شرکت می‌کنند باید مشارکت خود را تا نیمروز ۲۶ فوریه (۷ اسفند) اعلام کنند.

قرار است مسکو و واشنگتن به طور مشترک قلمروی فعالیت گروه‌های متخاصم را مشخص کنند.

هواپیماهای جنگی روسیه و سوریه هم حملات به گروه‌های مخالف مسلح را متوقف خواهند کرد.

این طرح همچنین یک راه تماس اضطراری ایجاد خواهد کرد و خواستار نظارت یک گروه کاری بر نقض آتش‌بس می‌شود.

بیش از ۲۵۰ هزار نفر از مردم سوریه در مناقشه این کشور که ریشه آن به اعتراضات عمومی مارس ۲۰۱۱ و سرکوب خونین آن می‌رسد، کشته شده‌اند.

حدود ۱۱ میلیون نفر دیگر مجبور به ترک خانه‌های خود شده اند که ۴ میلیون نفر آنها به خارج گریخته‌اند؛ از جمله شمار فزاینده‌ای که به سوی اروپا می‌روند.

مطالب مرتبط