۱۴ مورد مظنون به ابتلا به زیکا از طریق آمیزش جنسی در آمریکا

حق نشر عکس AP

حدود سه هفته پس از کشف اولین مورد انتقال ویروس زیکا از طریق آمیزش جنسی در آمریکا، مرکز کنترل بیماری های این کشور می گوید که درحال تحقیق درباره ۱۴ مورد مظنون دیگر از ابتلا به زیکا از طریق آمیزش است.

سی‌دی‌سی گفت که این موارد مظنون شامل چند زن باردار می شود.

این سازمان بهداشت عمومی این خبر را همزمان با انتشار توصیه های تازه در مورد انتقال ویروس زیکا از طریق آمیزش جنسی فاش کرد.

این خطوط راهنما در واکنش به تایید اولین مورد ابتلای یک غیرمسافر به زیکا در ایالات متحده آماده شده است. آن مورد به تماس جنسی با کسی که قبلا آلوده شده بود نسبت داده شد.

ویروس زیکا در اکثریت قریب به اتفاق موارد با نیش پشه منتقل می شود و تولد هزاران نوزاد با میکروسفالی (عارضه رشد ناقص مغز) به این ویروس مرتبط شناخته می شود.

سی‌دی‌سی به همه مردانی که به نواحی آسیب دیده از زیکا سفر می کنند توصیه کرده از کاندوم استفاده کنند یا در طول دوران بارداری همسر یا دوست دخترشان به کلی از آمیزش پرهیز کنند.

سی دی سی می گوید که بهترین راه مقابله با زیکا "جلوگیری از گزیدگی با نیش پشه و پرهیز از تماس با منی فرد آلوده به زیکا است."

هنوز هیچ شاهدی نیست که نشان دهد زنان هم می توانند ویروس این بیماری را به شریک جنسی خود منتقل کنند، اما به گفته سی‌دی‌سی تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

دانشمندان هفته پیش گفتند که مطالعه ای با شرکت زنان باردار در برزیل این نظریه را که زیکا به میکروسفالی مرتبط است "تقویت" کرد.

این نقص می تواند باعث شود که نوزادان با سرهای بیش از حد کوچک متولد شوند و رشد ذهنی آنها تحت تاثیر قرار گیرد.

کارشناسان به زنان باردار توصیه می کنند که حداکثر دقت را برای محافظت در برابر نیش پشه به کار گیرند.

مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز سه شنبه گفته که جهان "راه درازی" تا شکست دادن زیکا در پیش دارد.

او که در برزیل صحبت می کرد گفت که این ویروس "بسیار سرسخت و سمج" توصیف کرد.

این ویروس در کشورهای آمریکای لاتین - عمدتا برزیل - درحال شیوع بوده و سازمان بهداشت جهانی در ارتباط با انتشار آن در جهان وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

برزیل می گوید که درحال تحقیق درباره چند هزار مورد مظنون میکروسفالی در کودکان در ارتباط با زیکا است.