معرفی شماری سرباز روس در ارتباط با سقوط هواپیمای مالزیایی

حق نشر عکس AP

یک تیم تحقیق در بریتانیا می گوید که شماری از سربازان ارتش روسیه را که احتمالا در ساقط کردن هواپیمای مالزیایی دست داشته اند شناسایی کرده است.

تیم موسوم به بلینگکت (Bellingcat) خدمه گردان دوم تیپ ۵۳ پدافند موشکی روسیه را به فاجعه سقوط آن هواپیما در روز ۱۷ ژوئیه سال ۲۰۱۴ در شرق اوکراین مرتبط می داند.

سال گذشته گزارشی رسمی در هلند حاکی بود که هواپیما هدف اصابت یک موشک بوک ساخت روسیه قرار گرفت.

غرب و اوکراین می گویند که شورشیان هوادار روسیه پرواز ام اچ ۱۷ را ساقط کردند، اما مسکو نیروهای اوکراین را مقصر شناخته است.

کلیه ۲۹۸ سرنشین آن بوئینگ ۷۷۷ که از آمستردام به کوالالامپور می رفت کشته شدند. اکثریت قربانیان هلندی بودند.

'تصمیم در سطح بالاتر'

تیم بلینگکت گزارش ۱۱۵ صفحه ای خود تحت عنوان "ام اچ ۱۷ - مظنونان و شاهدان بالقوه از تیپ ۵۳ ام پدافند موشکی هوایی" را روز سه شنبه منتشر کرد.

مسئولان این تحقیق می گویند که از منابع آزاد - مثل رسانه های اجتماعی و مجمع ها - برای شناسایی ده ها سرباز و افسر روس که در شهر کورسک مستقر بودند و از سقوط هواپیما در اصابت موشک اطلاعاتی داشتند یا در آن دست داشتند استفاده کرده است.

بلینگکت می گوید که با تحلیل و قیاس داده ها نتیجه گیری کرده است که احتمال زیادی دارد که خدمه گردان دوم تیپ ۵۳ پدافند هوایی از روسیه به شرق اوکراین اعزام شده بودند.

این گروه شماری از سربازان را فقط با اسم کوچک و نام اختصاری معرفی می کند و همچنین می گوید که فرمانده گردان دوم دیمیتری تی بوده است.

با این حال این گروه اسم کامل رئیس کل این گردان را سرگی موچاکیف معرفی می کند.

براساس این گزارش "تصمیم برای اعزام تجهیزات نظامی به مرز روسیه و اوکراین و به داخل اوکراین در سطحی حتی بالاتر - در سطح وزارت دفاع روسیه - گرفته شد."

در این سند آمده است که با توجه به "این نتیجه گیری محتمل که موشک انداز بوک روسی .... پرواز ام اچ ۱۷ را ساقط کرد، مسئولیت اصلی به عهده وزارت دفاع روسیه.... و در کنار آن فرماندهان نظامی و رهبران جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک هستند."

بلینگگت گفت که نام کامل این نظامیان و شواهد موجود را تسلیم محققان هلندی کرده است که همچنان به تحقیقات جنایی درباره حادثه ادامه می دهند.

این گروه را الیوت هیگینز روزنامه نگار بریتانیایی بنیان گذاشته.

روسیه رسما در مورد نتایج تحقیقات این گروه اظهار نظر نکرده است.

روسیه که قبلا بارها دخالت در سقوط آن هواپیما را رد کرده در ژوئیه پیش نویس یک قطعنامه سازمان ملل برای ایجاد یک محکمه بین المللی در ارتباط با حادثه را وتو کرد.