تلاش جمهوری خواهان برای جلوگیری از پیشتازی بیشتر ترامپ

حق نشر عکس Reuters
Image caption تد کرو درحال بحث با دونالد ترامپ

تد کروز و مارکو روبیو رقبای انتخابات مقدماتی برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در تازه ترین مناظره تلویزیونی خود پیش از "سه شنبه بزرگ" که ۱۱ ایالت همزمان رای گیری می کنند شدیدا به دونالد ترامپ پیشتاز رقابت ها تاخته اند.

این دو سناتور پس از سومین پیروزی ایالتی آقای ترامپ از میان چهار ایالت سعی دارند سرعت حرکت او را آهسته کنند.

مسائل مهاجرت و جلب نظر رای دهندگان لاتین تبار بر بحث های این شب غالب بوده.

آقای روبیو گفت که آقای ترامپ به جای آمریکایی ها مایل به استخدام کارگران خارجی بوده است. آقای ترامپ سرمایه دار اهل نیورک است که به خصوص در ساختمان سازی و ساخت کازینو فعالیت داشته.

آقای ترامپ در پاسخ چنین گفت:‌ "من ده ها هزار نفر را استخدام کردم. شما که هیچ کس را استخدام نکردید."

آقای ترامپ علیرغم اظهارات شدیدا جنجالی از جمله درباره منع سفر مسلمانان به آمریکا و احداث دیواری در مرز مکزیک همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان کی‌سیک - راست - برای کناره گیری از رقابت تحت فشار است

بن کارسون جراح مغز و تنها سیاهپوست رقابت ها علیرغم عملکرد ضعیف تا این مرحله گفته است که به این زودی ها میدان را ترک نخواهد کرد.

جان کی‌سیک فرماندار اوهایو که خود را گزینه‌ای میانه‌رو در مقابل همکاران محافظه‌کارترش معرفی می کند از سوی برخی جمهوری خواهان برای ترک رقابت تحت فشار بوده است. تشکیلات جمهوری خواه نگران است که تعداد زیاد رقبا باعث شکسته شدن آرا و حفظ پیشتازی ترامپ خواهد شد؛ مساله ای که از آن راضی به نظر نمی رسد.

آقای کروز در سه رقابت پیاپی در نیوهمپشایر، کارولینای جنوبی و نوادا سوم شده. آقای روبیو هم هر چند خود را در کارولینای جنوبی و نوادا بالا کشید اما همچنان با فاصله زیاد از ترامپ دوم شد.

روز سه شنبه آینده ۱۱ ایالت به طور همزمان رای گیری خواهند داشت.

آقای ترامپ ابراز اطمینان کرده است که از رقابت های این روز سربلند بیرون خواهد آمد.

او اخیرا با حملات مکرر به تد کروز صداقت او در مبارزات انتخاباتی را زیر سوال برده است.