کریس کریستی به کمک دونالد ترامپ شتافت

حق نشر عکس Getty
Image caption در اوایل سال ۲۰۱۳ بسیاری خود آقای کریستی (راست) را شانس اول حزب جمهوری‌خواه برای رقابت با دموکرات‌ها می‌دانستند

کریس کریستی، فرماندار جنجالی ایالت نیوجرسی آمریکا اعلام کرده از دونالد ترامپ برای کاندیداتوری جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری پاییز امسال حمایت می‌کند.

آقای کریستی روز جمعه (۲۶ فوریه - هفتم اسفند) در یک کنفرانس خبری و در حالی که دونالد ترامپ در کنار او بود گفت "تردیدی نیست" که آقای ترامپ قادر است اوضاع در واشنگتن را تغییر دهد.

او همچنین تاکید کرده که دونالد ترامپ "بهترین شانس" جمهوری خواهان برای پیروزی در انتخابات پیش رو است.

کریس کریستی خود هم در رقابت‌های داخلی این حزب نامزد بود اما دو هفته پیش و پس از کسب نتایج ضعیف کنار کشید.

او روز جمعه، همچنین در اظهار نظری که می‌تواند نخستین 'حمله' او به رقبای آقای ترامپ محسوب شود، گفت تد کروز و مارکو روبیو دو سناتور جوان کنگره آمریکا، برای تصدی پست ریاست جمهوری "به اندازه کافی آماده نیستند."

آقای کریستی که فرماندار نیوجرسی، ایالتی کاملا دموکرات است، بعد از شروع دومین دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، به طور جدی خود را برای نامزدی جمهوری‌خواهان آماده کرده بود و بسیاری او را در اوایل سال ۲۰۱۳ شانس اول این حزب برای رقابت با دموکرات‌ها در انتخابات پاییز امسال فرض می‌کردند. اما بعد از رسوایی بر سر ایجاد ترافیک عمدی در یکی از شلوغ‌ترین پل‌های ایالت نیوجرسی، آقای کریستی به شدت محبوبیت خود را از دست داد.

تحقیقات نشان داد این رسوایی که به "بریج‌گیت" شهرت یافت از سوی دفتر آقای کریستی برنامه‌ریزی شده بود تا بلکه "تادیبی" محسوب شود برای مارک سوکولیچ، شهردار فورت‌لی که مسئول ترافیک پل 'جرج واشنگتن' بود و در جریان انتخابات فرماندار نیوجرسی در سال ۲۰۱۳ از آقای کریستی حمایت نکرده بود.

در جریان این واقعه پل معروف شهر فورت‌لی که شاهرگ حیاتی ارتباط میان واشنگتن، نیوجرسی و نیویورک محسوب می‌شود در صبح روز نهم سپتامبر ۲۰۱۳ به حالت نیمه بسته در آمد و صف خودورهایی که روزانه از این پل برای تردد استفاده می‌کردند به کیلومترها رسید. بسته نگاهداشتن دو خط از سه خط عبوری این پل به مدت ۵ روز موجی از نارضایتی و خشم را در میان صدها هزار نفر از ساکنان شمال‌شرقی آمریکا به وجود آورد.

مطالب مرتبط