انتقاد از 'تفرقه آفرینی' ترامپ در آستانه رای‌گیری بزرگ سه‌شنبه

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای ساس محافظه کاری است که در تی پارتی ریشه دارد اما لزوما به تشکیلات رسمی حزب جمهوری خواه نزدیک نیست

بن ساس سناتور جمهوری‌خواه از ایالت نبراسکا گفته است که او از دونالد ترامپ، پیشتاز کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری که پاییز برگزار خواهد شد حمایت نخواهد کرد.

او گفت که از شرایط موجود "کلافه و غمگین" است و در صورت پیروزی آقای ترامپ در مرحله مقدماتی در جستجوی گزینه سومی برخواهد آمد.

آقای ترامپ در رای گیری های مقدماتی تاکنون در سه ایالت از چهار ایالت برنده شده است، اما در عین حال حزب جمهوری خواه را دچار شکافی جدی کرده است.

این میلیاردر اهل نیویورک در تقریبا همه نظرسنجی های انجام شده در ۱۱ ایالتی که روز سه شنبه رای گیری خواهند کرد پیشتاز است.

رای گیری امروز موسوم به "سه شنبه بزرگ" به رقابت های مقدماتی جنبه ای ملی می دهد و اغلب لحظه سقوط یا پرواز برای کاندیداهاست.

سناتور ساس در نامه ای سرگشاده در فیسبوک نوشت:‌ "اگر دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه شود، انتظار من این است که در جستجوی نامزد سومی برآیم - یک گزینه محافظه کار، یک پیرو قانون اساسی."

او ادامه داد:‌ "آقای ترامپ بی امان بر شکاف انداختن میان آمریکایی ها، و به زیر کشیدن به جای ساختن دوباره این ملت کبیر، تمرکز دارد."

آقای ساس محافظه کاری است که در تی پارتی ریشه دارد و به تشکیلات رسمی حزب جمهوری خواه نزدیک نیست. او هنوز هیچ کدام از رقبای آقای ترامپ را تایید نکرده است هرچند به نفع سناتور مارکو روبیو و سناتور تد کروز هر دو مبارزه کرده است.

اما حتی تشکیلات رسمی جمهوری خواه هم اشتیاق زیادی به دونالد ترامپ نشان نداده است. آقای ترامپ سابقه فعالیت سیاسی یا مقام دولتی ندارد.

او با اظهارات جنجال آفرین مثل ساختن دیواری در مرز مکزیک یا تلاش برای جلوگیری از سفر مسلمانان به آمریکا شکاف زیادی نه فقط در میان جمهوری خواهان بلکه جامعه آمریکا ایجاد کرده است.

اما بسیاری از هوادارانش می گویند جذب "اصالت" او می شوند و معتقدند که موفقیت ترامپ در کسب و کار او را در موقعیتی مناسب برای دگرگون کردن اقتصاد آمریکا و کمک به ایمن کردن مرزها قرار می دهد.

آقای ترامپ روز جمعه از حمایت کریس کریستی فرماندار نیوجرسی که خود کاندیدای میدان رقابت جمهوری خواهان بود اما کناره گرفت برخوردار شد.

بعد از آن سناتور جف سشنز سناتور آلاباما روز یکشنبه بر کاندیداتوری او مهر تایید زد. او اولین سناتوری بود که چنین می کرد.

بحث نژادپرستی

در تازه ترین نزاع، حمایت یک رهبر گروه نژادپرستی کوکلوکس کلان ها از آقای ترامپ جنجال تازه ای آفریده. آقای ترامپ به خاطر محکوم نکردن این گروه مورد حمله قرار گرفته است.

او روز یکشنبه در مصاحبه ای با سی ان ان در مورد این نژادپرست به نام دیوید دوک گفته بود:‌ "من چیزی در مورد دیوید دوک نمی دانم."

خودداری او از محکوم کردن دیود دوک، انتقاد رقبای آقای ترامپ را به دنبال داشت.

سناتور کروز گفت که این حادثه "واقعا غم انگیز" است و گفت "همه باید اتفاق نظر داشته باشند که نژاد پرستی غلط است و کوکولکس کلان یک گروه هولناک است."

سناتور روبیو هم در تجمعی در ویرجینیا گفت خودداری ترامپ از محکوم کردن دیوید دوک "او را غیرقابل انتخاب" می کند.

او به هوادارانش گفت:‌ "ما نمی توانیم حزبی باشیم که از محکوم کردن نژادپرستان سفیدپوست و کوکلوکس کلان ها خودداری می کند."

برنی سندرز کاندیدای دموکرات ها هم در توییتی نوشت‌: "فردی که جای اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا را خواهد گرفت نباید و نمی تواند آدمی باشد که نفرت آفرینی می کند و کوکلوکس کلان ها را محکوم نمی کند."

هیلاری کلینتون رقیب آقای سندرز بعد همین توییت را منتشر کرد.

خانم کلینتون روز شنبه در کارولینای جنوبی سومین پیروزی ایالتی خود را در مرحله مقدماتی ثبت کرد.

او در سخنرانی پیروزی خود در انتقادی از شعار انتخاباتی ترامپ (make America great again) گفت:‌ "برخلاف آنچه می شنوید، نیازی نیست که دوباره به آمریکا بزرگی ببخشیم، چون هرگز چیزی از بزرگی آمریکا کم نشده بود."

کارزار انتخاباتی جمهوری خواهان که یک ماه پیش ۱۲ رقیب داشت هم اکنون شاهد رقابت ۵ نفر است.

ترامپ چهارشنبه پیش در نوادا برنده شد و تحلیلگران می گویند به تدریج کاندیدای بلامنازعی به نظر می رسد.