مذاکرات سران اتحادیه اروپا و ترکیه به نتیجه نرسید

حق نشر عکس EPA
Image caption خانم مرکل گفت دشوار بودن مذاکرات را پیش بینی می کرد

سران اتحادیه اروپا و ترکیه با پایان دادن به اجلاس خود در بروکسل، تصمیم گیری در مورد چگونگی کمک به تخفیف بحران مهاجرت اروپا را به آینده موکول کرده اند.

این گفتگوها قرار است پیش از نشست اتحادیه اروپا در روزهای ۱۷ و ۱۸ مارس ادامه یابد.

ترکیه و اتحادیه اروپا درحال بحث درباره یک پیشنهاد ترکیه برای تلاش بیشتر جهت متوقف کردن مهاجرت غیرقانونی در ازای کمک بیشتر اتحادیه اروپا به ترکیه و تسریع فرآیند عضویت ترکیه در این اتحادیه بوده اند.

پیشتر یک مقام اتحادیه اروپا گفت که "پیشرفت خوبی" به دست آمده اما رهبران اتحادیه اروپا به وقت بیشتری برای مطالعه پیشنهادهای ترکیه نیاز دارند.

اروپا با بزرگترین بحران مهاجرت از زمان جنگ جهانی دوم روبروست و بیشتر مهاجران به این قاره از طریق ترکیه می آیند.

ترکیه در حال حاضر به ۲.۷میلیون نفر که از جنگ داخلی سوریه گریخته اند پناه می دهد. اتحادیه اروپا می خواهد آن دسته از مهاجرانی که برای پناهندگی واجد شرایط نیستند به ترکیه بازگردانده شوند و به علاوه از ترکیه می خواهد آب هایش را بیشتر کنترل کند.

به گفته مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپایی، دولت ترکیه در ازای این درخواست ها از اتحادیه اروپا خواسته قول کمک هایش را به ۶ میلیارد یورو (۶.۶ میلیارد دلار) برساند.

اتحادیه اروپا قبلا قول اعطای ۳.۳ میلیارد دلار کمک به ترکیه را داده بود.

مقام های ترکیه همچنین از اتحادیه اروپا می خواهند بعضی از پناهجویان سوری که هم اکنون در ترکیه هستند را جابجا کنند.

تازه ترین پیشنهاد ترکیه را احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه مطرح کرده که گفته این پیشنهاد با هدف "تقویت مناسبات ترکیه و اتحادیه اروپا نه فقط در زمینه مهاجرت غیرقانونی بلکه همچنین در مورد همه مسائل مشکل ساز، به علاوه فرآیند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا" مطرح می شود.

اما به گفته سخنگوی ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، او طرح جابجایی پناهجویان در اروپا را وتو کرده است. آقای اوربان همواره مواضع سختی در مخالفت با مهاجرت داشته است.

با ادامه گفتگوها در روز دوشنبه، مارتین سلمیر، مدیر دفتر رئيس کمیسیون اروپایی، ژان کلود یونکر، در توییتی نوشت:‌ "پیشرفت خوبی در گفتگوهای دشوار اتحادیه اروپا در مورد حل بحران مهاجرت به دست آمد."

اما معلوم نیست طرف ها در طول شب به توافق برسند.

اتهام اردوغان

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئيس جمهور ترکیه، اتحادیه اروپا را متهم کرد مبلغ مقرر را نپرداخته است.

آقای اردوغان در آنکارا گفت: "چهار ماه گذشته. نخست وزیر من الان در بروکسل است. امیدوارم با این پول برگردد."

سال گذشته بیش از یک میلیون نفر به طور غیرقانونی با قایق وارد اتحادیه اروپا شدند که عمدتا پس از عبور از ترکیه به یونان بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای داوداغلو برای این اجلاس به بروکسل رفته است

بسیاری از مهاجران در تلاشی برای رسیدن به شمال اروپا یونان را ترک می کنند، اما هشت کشور اکنون کنترل های موقتی مرزی اعمال کرده اند.

پس از آنکه مقدونیه مرز خود را بست، حدود ۱۳ هزار مهاجر در شمال یونان سرگردان هستند.

یک پیش نویس بیانیه اجلاس در روز یکشنبه که خبرنگاران بی بی سی آن را دیده بودند اعلام می کرد که "جریان نامنظم مهاجران در طول غرب بالکان رو به پایان است؛ این مسیر بسته شده."

اما آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دوشنبه گفت: "امروز همراه با ترکیه باید راه حلی پایدار پیدا کنیم.... باید راهی برای متوقف کردن مهاجرت غیرقانونی و بهبود شرایط زندگی برای پناهندگان پیدا کنیم."

یک منبع مطلع در دولت آلمان به بی بی سی گفت که اعلام بسته شدن این مسیر معنی ندارد وقتی روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر با عبور از همین مسیر وارد آلمان می شوند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم اعلام کرد که چشم اندازی برای پیوستن این کشور به فرآیند پذیرش پناهجو در اروپا وجود ندارد.

اتحادیه اروپا اکتبر گذشته اعلام کرده بود که ۱۶۰ هزار پناهجو، عمدتا از یونان و ایتالیا، به سایر کشورها منتقل خواهند شد اما بعضی اعضا به شدت با آن طرح مخالفت کردند و کمتر از ۷۰۰ مهاجر در این برنامه جابجا شده اند.

اتحادیه اروپا اکنون ممکن است مقررات موسوم به دوبلین را اصلاح کند. این مقررات پناهجویان را ملزم می کند ادعای خود را در کشور ورودی اتحادیه اروپا ثبت کنند. با اصلاح این مقررات ممکن است یک سیستم مرکزی برای بررسی تقاضانامه پناهندگی به وجود آید.

همچنین قرار بود مساله روزنامه زمان ترکیه در این اجلاس مطرح شود. روز جمعه دادگاهی در ترکیه دستور ضبط این روزنامه بزرگ مخالف را داد و به نگرانی در مورد آزادی رسانه ها در ترکیه دامن زد.

این روزنامه دو روز بعد شروع به انتشار مقالاتی در حمایت از دولت کرد.