'مقام آمریکایی قبل از جنگ عراق با ایران رایزنی کرده بود'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای خلیلزاد فرستاده آمریکا در عراق، افغانستان و سازمان ملل بوده است

به گفته یک مقام دولت جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا، ایالات متحده پیش از حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ با مقام های ایرانی تماس گرفته بود تا درخواست هایی را مطرح کند.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز زلمی خلیلزاد، دیپلمات آمریکایی متولد افغانستان، این موضوع را در کتابی تحت عنوان "فرستاده" که قرار است به زودی منتشر شود مطرح کرده است.

بنابه این گزارش آقای خلیلزاد که فرستاده آمریکا در عراق، افغانستان و سازمان ملل بوده است در این کتاب می نویسد: "ما از ایران خواستیم تعهد دهد که در صورت ورود تصادفی جنگنده های آمریکایی به آسمان این کشور به سوی آنها شلیک نکند."

او همچنین نوشت:‌ "ما همچنین امیدوار بودیم که ایران شیعیان عراق را به مشارکت سازنده در تشکیل یک دولت تازه در عراق تشویق کند."

بنابه این گزارش آن درخواست ها را آقای خلیلزاد پس از گرفتن مجوز از کاخ سفید با محمد جواد ظریف، نماینده وقت ایران در سازمان ملل متحد، مطرح کرده بود.

براساس این گزارش دو طرف در شهر ژنو سوئیس دیدار می کردند؛ دیدارهایی که تاکنون محرمانه مانده بود.

به گفته آقای خلیلزاد، آقای ظریف در مورد جنگنده های آمریکایی قول مساعدت داد.

براساس این روایت آقای خلیلزاد به آقای ظریف گفت که دولت بوش خواهان برقراری یک دولت دموکراتیک در بغداد است.

نیویورک تایمز به نقل از این کتاب نوشت:‌ "اما آمریکایی ها و ایرانی ها اختلاف های عمده ای در مورد چگونگی تشکیل یک دولت تازه در عراق داشتند."

آقای خلیلزاد در کتاب خود آورده است که "آقای ظریف در مورد چگونگی اداره عراق پس از جنگ ایده های خود را داشت. او از انتقال سریع قدرت به تبعیدی های عراق حمایت می کرد، و استدلال می کرد که نهادهای امنیتی عراق باید از نو ساخته شوند، و خواستار پاکسازی گسترده اعضای سابق حزب بعث صدام شد. او همچنین با اشغال عراق توسط آمریکا مخالفت می کرد."

به نوشته آقای خلیلزاد آن گفتگوها تا پس از شروع جنگ عراق - مارس ۲۰۰۳ - هم ادامه داشت اما در ماه مه ۲۰۰۳ پس از آن قطع شد که دولت بوش، ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده که آنها را مسئول حمله ای تروریستی در عربستان سعودی می دانست متهم کرد.

در آن حمله در ریاض ۸ آمریکایی کشته شدند.