کره شمالی مدعی ساخت کلاهک کوچک هسته ای شد

حق نشر عکس AFP PHOTOKCNA VIA KNS

کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی، ادعا کرده است که دانشمندان این کشور موفق به توسعه کلاهک های کوچک اتمی به طوری که امکان تعبیه آن در موشک های بالستیک وجود دارد، شده اند.

قبلا رسانه های کره شمالی چنین ادعایی را مطرح کرده بودند، اما این اولین بار است که در این مورد مستقیما از رهبر این کشور نقل قول می شود.

با این حال کارشناسان همواره این نوع ادعاها را زیر سوال برده اند.

اخیرا در پی اعمال تحریم های تازه سازمان ملل متحد که واکنشی به آزمایش های تازه اتمی و موشکی کره شمالی بود، این کشور شعله جنگ لفظی را بالا کشیده است.

در روزهای اخیر همزمان با شروع بزرگترین دور تمرین های سالانه مشترک نظامی کره جنوبی و آمریکا، پیونگ یانگ همچنین تهدید کرد یک حمله "بی تبعیض" اتمی انجام خواهد داد.

این تمرین ها هر سال باعث افزایش تنش با کره شمالی می شود، و انجام آنها به فاصله کوتاهی پس از اعمال تحریم های سازمان ملل، لحن شدیدا خصمانه کره شمالی را به دنبال داشته است.

آقای کیم روز چهارشنبه هنگام بازدید از یک تاسیسات اتمی مدعی ساخت کلاهک های اتمی مینیاتوری شد.

اگر این ادعا درست باشد به این معنی خواهد بود که کره شمالی می تواند کلاهک های اتمی را بر سلاح های بالستیک نصب کند، پیشرفتی که تهدیدی واضح علیه همسایگان آن و آمریکا خواهد بود.

کمیسیون دفاع ملی پیونگ یانگ در ماه مه ۲۰۱۵ هم ادعای مشابهی را مطرح کرده بود، اما اعتبار ادعاهای کره شمالی زیر سوال رفته است.

به علاوه کارشناسان در مورد ادعای ماه ژانویه پیونگ یانگ در مورد آزمایش بمب هیدروژنی ابراز تردید کردند.

آمریکا و کره جنوبی مذاکرات رسمی در مورد استقرار یک سیستم دفاع موشکی در شبه جزیره کره را شروع کرده اند؛‌ تحولی که با مخالفت شدید کره شمالی، روسیه و چین روبرو شده.