'بازجویی آمریکا از کارشناس سلاح های شیمیایی داعش در عراق'

حق نشر عکس

گزارش ها حاکیست که نیروهای ویژه آمریکایی یک کارشناس سلاح های شیمیایی گروه دولت اسلامی (داعش) را در عراق اسیر کرده و بازجویی از او در جریان است.

منابع آگاه عراقی و آمریکایی به رسانه های آمریکایی گفتند که این مرد زمانی به عنوان کارشناس تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی برای صدام حسین کار می کرد. حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ در حمله آمریکا فروریخت.

بنابه گزارش ها این مرد به نام سلیمان داوود العفاری ماه گذشته به دام افتاد.

پنتاگون روز چهارشنبه در پاسخ به سوال بی بی سی حاضر به تایید دستگیری العفاری نشد.

با این حال سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تایید کرد که نیروهای ویژه این کشور عملیات در عراق را شروع کرده اند که بخشی از استراتژی عملیات شدیدتر علیه داعش است.

منابع آگاه آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند که العفاری برای بازجوهایش تشریح کرده که داعش چگونه گاز خردل را در گلوله های خمپاره تعبیه کرده است.

منابع آگاه در سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) ماه پیش اعلام کردند که گاز خردل سال گذشته در حمله ای به نیروهای کردی در عراق به کار رفته. آن حمله به داعش نسبت داده می شود.

سازمان منع سلاح های شیمیایی پس از مریض شدن ۳۵ جنگجوی پیشمرگه در اوت گذشته در نزدیکی اربیل، نمونه هایی از مواد مورد استفاده در حمله را دریافت کرد.

اگر این نتایج رسما تایید شود اولین بار خواهد بود که از زمان سقوط صدام حسین، استفاده از سلاح های شیمیایی در عراق گزارش می شود.

گاز خردل - که نام علمی تر آن سولفور خردل است - یک تحریک کننده قوی است که باعث تاول و جراحات شدید در پوست، چشم، دستگاه تنفسی و ارگان های داخلی می شود.