آزادی مشروط قاتل کریس هانی، فعال برجسته مخالف آپارتاید

حق نشر عکس
Image caption کریس هانی در حالی که برای برداشتن روزنامه از منزلش خارج شده بود، به ضرب گلوله یانوس والوس، کشته شد

دادگاهی در آفریقای جنوبی حکم آزادی مشروط قاتل کریس هانی، یکی از فعالان برجسته مخالف آپارتاید را صادر کرده است. طبق حکم دادگاه یانوش والوس که از اکتبر ۱۹۹۳ به جرم قتل آقای هانی محکوم به حبس ابد شده بود، باید تا دو هفته دیگر آزاد شود.

دولت تاکنون چندین بار مانع از تلاش‌‌ها برای فراهم آوردن آزادی مشروط آقای والوس شده بود، زیرا به گفته مقامات این کشور او برای قتل کریس هانی در آوریل ۱۹۹۳ که آفریقای جنوبی را تا مرز جنگ داخلی پیش برد، ابراز ندامت نکرده است.

وکلای مدافع آقای والوس استدلال کرده‌اند که او باید در راستای تلاش‌ها برای ترویج " آشتی ملی" آزاد شود.

کمیسیون حقیقت‌‎یابی و آشتی آفریقای جنوبی که در آوریل ۱۹۹۴، بعد از فروپاشی نظام آپارتاید، برای احیای صلح و آشتی در جامعه آفریقا تشکیل شد، با عفو او موافقت نکرد.

یک سال پیش از آن، کریس هانی در حالی که برای برداشتن روزنامه صبحگاهی از منزلش در شرق ژوهانسبورگ خارج شده بود، به ضرب گلوله یانوش والوس، کشته شد.

آقای هانی بعد از نلسون ماندلا، محبوب‌ترین سیاستمدار آفریقای جنوبی به شمار می‌رفت. او رهبر حزب کمونیست آفریقای جنوبی بود و رئیس شاخه نظامی کنگره ملی آفریقا (جنبش آزادی سابق) که در حال حاضر در این کشور در راس قدرت است.

آقای والوس در گروه‌های راست افراطی فعالیت داشت و از حامیان نظام آپارتاید بود که سیاست تبعیض نژادی علیه اکثریت سیاهپوست در آفریقای جنوبی را اعمال می‌کرد.