نامزدهای ریاست جمهوری میانمار به پارلمان معرفی شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای چیاو از یاران نزدیک خانم سوچی است

حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ ‌سان‌سوچی دو نامزد را برای ریاست جمهور جدید میانمار (برمه) به پارلمان معرفی کرده است.

تین چیاو یکی از نامزدهاست که به گفته خبرنگاران تقریبا انتخابش به عنوان رئیس جمهور جدید میانمار قطعی است.

آقای چیاو، نویسنده و پژوهشگر عضو قدیمی این حزب و از یاران نزدیک خانم سوچی است و با توجه به اکثریت "حزب اتحاد ملی برای دموکراسی" در مجلس به احتمال زیاد رئیس جمهور بعدی میانمار خواهد بود.

گفته می‌شود که با توجه به منع قانونی خانم سوچی برای ریاست جمهوری عملا با انتخاب آقای چیاو، خانم سوچی رهبری کشور را دست خواهد داشت.

خانم سوچی پیشتر هم گفته بود که او "بالاتر" از رئیس جمهور خواهد بود.

نامزد دیگر که پارلمان معرفی شده، در صورت ریاست جمهوری آقای چیاو به عنوان معاون او منصوب خواهد شد.

علیرغم پیروزی قابل توجه حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ ‌سان‌سوچی در ماه نوامبر که فصل تازه‌ای در تاریخ میانمار گشود، قانون اساسی فعلی به علت اینکه فرزندان خانم آنگ دارای تابعیت بریتانیایی هستند، او را مجاز به در اختیار گرفتن مقام ریاست جمهوری نمی‌داند.

دوره تین شین، رئیس جمهور فعلی آخر مارس پایان می‌یابد و روند انتخاب رئیس جمهور و معاون اول او از امروز (10 مارس) در پارلمان آغار می‌شود.

اصلاح بخش‌هایی از قانون اساسی کنونی، که در سال ٢٠٠٨ تصویب شد، مستلزم کسب اکثریت سه چهارم اعضای پارلمان است و بخش‌های دیگری از آن هم تنها با برگزاری همه‌پرسی قابل تغییر است.

در سال ١٩٩٠ نیز انتخابات پارلمانی در فضایی کمابیش آزاد برگزار شد و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست به پیروزی چشمگیری دست یابد اما ارتش، با اعلام اینکه تفویض قدرت به این حزب با منافع و امنیت ملی در تضاد است، نتیجه انتخابات را ابطال کرد و آنگ‌سان سوچی حدود ۱۵ سال در حبس خانگی بود و تنها کوتاه مدتی پس از تصمیم ارتش به آغاز روند اصلاحات سیاسی، آزادی خود را به دست آورد.

مطالب مرتبط