سوریه شرط جدیدی برای ادامه مذاکرات صلح طرح کرد

حق نشر عکس epa
Image caption ولید معلم در کنفرانسی خبری در دمشق گفت: هر گونه صحبتی درباره ریاست جمهوری خط قرمز ما خواهد بود و در صورتی که طرف مقابل در فکر به دست گرفتن قدرت باشد، مذاکرات شکست خواهد خورد

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه گفته است که هیاتی به نمایندگی از دولت برای شرکت در مذاکرات ژنو در سوئیس فردا (یکشنبه ۱۳ مارس -۲۳ اسفند) عازم این کشور می شود.

اما آقای معلم تاکید کرده اگر مخالفان ظرف ۲۴ ساعت در این نشست شرکت نکنند، آنها این مذاکرات را ترک می کنند.

از سوی دیگر محمد علوش، مذاکره کننده ارشد مخالفان حکومت سوریه این شرط را نپذیرفته و گفته تنها در صورت کنار رفتن بشار اسد، مرحله انتقال قدرت می‌تواند در سوریه آغاز شود.

قرار است مذاکرات صلح سوریه روز دوشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در ژنو برگزار شود.

وزیر خارجه سوریه در کنفرانسی خبری در دمشق گفت: هر گونه صحبتی درباره ریاست جمهوری خط قرمز ما خواهد بود و در صورتی که طرف مقابل در فکر به دست گرفتن قدرت باشد، مذاکرات شکست خواهد خورد.

یکی از سخنگویان مخالفان در واکنش گفته است که آقای معلم این مذاکرات را قبل از آن که آغاز شود، متوقف کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری در جریان دیدارش از عربستان با ملک سلمان، پادشاه عربستان دیدار کرد

پیشتر جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفت که مذاکرات صلح سوریه باید براساس برنامه ریزی های قبلی در روز دوشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) در ژنو سوئیس برگزار شود.

"کمیته عالی مذاکرات" عمده ترین گروه مخالف دولت سوریه که مورد حمایت عربستان سعودی است روز گذشته جمعه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) اعلام کرد که در این مذاکرات که با میانجیگری سازمان ملل برگزار می شود، شرکت می کند.

آقای کری که برای دیدار با ملک سلمان و سایر مقامات ارشد عربستان به این کشور سفر کرده گفت که " از زمان اجرای توافق ترک مخاصمه ۸۰ تا ۹۰ درصد از میزان خشونت ها در سوریه کاسته شده است."

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد :"اما ما این مسئله را کاملا روشن کرده ایم که دولت بشار اسد نمی تواند از این فرصت بهره برداری کند."

دور تازه مذاکرات صلح در سوریه در آستانه پنجمین سالگرد جنگ در این کشور برگزار می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption جنگ در سوریه میلیون ها نفر را آواره کرده است

این جنگ بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها آواره در داخل و خارج از سوریه به جا گذاشته است.

آقای کری افزود که مقامات آمریکا و روسیه قرار است امروز شنبه ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) در امان، پایتخت اردن و نیز در ژنو درباره شکایات مخالفان دولت سوریه مبنی بر نقض توافق ترک مخاصمه گفتگو کنند.

او گفت که نشست آمریکا با وزرای خارجه شش کشور شورای همکاری خلیج فارس طی چند هفته آینده برگزار می شود، اما اشاره ای به تاریخ دقیق و محور اصلی این مذاکرات نکرد.

استفان دمیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه هم روز گذشته اعلام کرد که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سوریه باید در یک سال و نیم آینده زیر نظر سازمان ملل برگزار شود.