اوباما: نامزدهای انتخاباتی به تنش‌ها دامن نزنند

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای اوباما از نامزدها خواسته میان آمریکایی‌ها دودستگی مذهبی و نژادی ایجاد نکنند

باراک اوباما به نامزدهای رقابت‌های درون حزبی برای معرفی کاندیداهای اصلی انتخابات آینده ریاست جمهوری در آمریکا هشدار داده 'به تنش‌ها دامن نزنند'.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است نامزدها نباید در مبارزات انتخاباتی‌ خود به "توهین و خشونت علیه سایر شهروندان آمریکایی" متوسل شوند.

هشدار آقای اوباما یک روز پس از آن منتشر می‌شود که در شیکاگو سخنرانی دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، به دلیل خشونت و درگیری‌، لغو شد.

پیش از سخنرانی روز جمعه آقای ترامپ در شیکاگو، صدها معترض بیرون محل برگزاری این سخنرانی در دانشگاه ایلینویز جمع شده بودند و در نهایت درگیری میان مخالفان ترامپ و هوادارانش که پرچم‌هایی در دست داشتند و شعار می‌دادند در سالن کنفرانس بالا گرفت.

هواداران آقای ترامپ از یک سو و هواداران برنی سندرز، از جانب این دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات شعار می‌داند.

در برخوردهای خشونت‌آمیز میان دو گروه، هواداران آقای ترامپ تلاش می‌کردند که پرچم‌ها را از دست معترضان بیرون بکشند.

آقای ترامپ که قصد دارد از سوی جمهوری‌خواهان، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، بارها مورد انتقاد قرار گرفته که لحن تند انتقادی او و اظهاراتش در مورد مهاجران یا مسلمانان باعث ملتهب شدن فضای انتخاباتی آمریکا شده است.

Image caption هواداران و معترضان آقای ترامپ در جریان یک سخنرانی با یکدیگر درگیر شدند

آقای اوباما که پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، کاخ سفید را ترک خواهد کرد در جریان یک برنامه جمع‌آوری کمک مالی دموکرات‌ها، روز یکشنبه گفته است کسانی که برای رسیدن به کاخ سفید، کارزار انتخاباتی به راه انداخته‌اند، باید توجه داشته باشند که به دیگران توهین نکنند و میان آمریکایی‌ها دو دستگی مذهبی و نژادی ایجاد نکنند.

مطالب مرتبط