گزارش نهایی سانحه جرمن وینگز؛ دسترسی به سابقه پزشکی خلبان‌ها باید تسهیل شود

حق نشر عکس EPA
Image caption آندراس لوبیتز کمک خلبانی که یک هواپیمای مسافربری پر از مسافر را به کوه‌های آلپ کوبید

اداره تحقیقات امنیت هوایی فرانسه نتیجه نهایی تحقیقات خود در مورد سانحه سقوط هواپیمای جرمن وینگز در کوه‌های آلپ را منتشر کرد و در آن خواهان آن شد که دسترسی به سابقه پزشکی خلبان‌ها و کسانی که کارشان با امنیت عمومی سر و کار دارد، آسان‌تر شود.

در گزارش نهایی این اداره آمده است که پزشک آندراس لوبیتز، کمک خلبان خطوط هوایی جرمن وینگز که هواپیما را عمدا به کوه زد، مدتی پیش از سانحه به او توصیه کرده بود که در بیمارستان روانی بستری شود، اما موضوع به اطلاع مسئولان شرکت هواپیمایی جرمن وینگز نرسیده بود.

این کمک خلبان در ماه ها و هفته های قبل از سانحه به دلیل افسردگی شدید به چندین پزشک مراجعه کرده بود، اما هیچ یک از آن ها به دلیل قوانین آلمان مبنی بر ضرورت حفظ اسرار بیمار، به کارفرمایان او هشدار نداده بودند.

در گزارش اداره تحقیقات امنیت هوایی فرانسه آمده است که موضوع حریم خصوصی بیمار و محرمانه بودن اطلاعات پزشکی مربوط به او باید همزمان با خطری که یک شخص می تواند متوجه امنیت عمومی کند در نظر گرفته شود و "قواعد روشن تری" در مورد آن لازم است.

این اداره همچنین از این که خلبان ها می توانند شخصا اطلاعات مربوط به سلامت خود را به شرکت های هواپیمایی اعلام کنند انتقاد کرده و گفته است که به این ترتیب، آنها می توانند بیماری خود را پنهان کنند.

پرواز شماره ۹۵۲۵ خطوط هواپیمایی جرمن وینگز روز ۲۴ مارس ۲۰۱۵ از شهر بارسلون اسپانیا به‌سوی دوسلدورف در پرواز بود که آندراس لوبیتز، کمک‌خلبان هواپیما در غیاب خلبان که به دستشویی رفته بود، آن را عمدا به کوه‌های آلپ در فرانسه کوبید.

در این سانحه تمامی ۱۵۰ سرنشین و خدمه هواپیما منجمله شانزده دانش آموز آلمانی و دو خبرنگار ورزشی ایرانی کشته شدند.

شانزده دانش آموز کشته شده از یک مدرسه در شهر هالترن آلمان، بودند که در یک برنامه مبادله دانش آموز برای یادگیری زبان اسپانیایی به بارسلون رفته بودند.

مطالب مرتبط