رئیس‌جمهور جدید میانمار انتخاب شد

حق نشر عکس Reuters

پارلمان میانمار (برمه) تین چیاو، از یاران نزدیک آنگ سان‌سوچی را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب کرد.

او که از سوی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری خانم سوچی حمایت می‌شد، نخستین رئیس‌جمهور میانمار است که در روندی دموکراتیک پس از ۵۰ سال برگزیده می‌شود.

آقای چیاو، ۷۰ ساله در رای گیری پارلمان ۳۶۰ رای از ۶۵۲ رای مجلس را به دست آورد.

موینت سو، ژنرال محافظه‌کار مورد حمایت ارتش با ۲۰۰ رای و هنری فان تیو، نامزد دیگر حزب اتحاد ملی با ۷۹ رای دو نامزد دیگری بودند در انتخابات حضور داشتند که به ترتیب به عنوان معاونان اول و دوم رئیس جمهور جدید انتخاب شدند.

با توجه به اکثریت "حزب اتحاد ملی برای دموکراسی" در مجلس پیش‌بینی می‌شد که آقای چیاو برای ریاست جمهوری انتخاب شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای چیاو از یاران نزدیک خانم سوچی است

گفته می‌شود که با توجه به منع قانونی خانم سوچی برای ریاست جمهوری داشت، عملا با انتخاب آقای چیاو، خانم سوچی رهبری کشور را دست خواهد داشت.

خانم سوچی پیشتر هم گفته بود که او "بالاتر" از رئیس جمهور خواهد بود.

علیرغم پیروزی قابل توجه حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ ‌سان‌سوچی در ماه نوامبر که فصل تازه‌ای در تاریخ میانمار گشود، قانون اساسی فعلی به علت اینکه فرزندان خانم آنگ دارای تابعیت بریتانیایی هستند، او را مجاز به در اختیار گرفتن مقام ریاست جمهوری ندانست.

دوره تین شین، رئیس جمهور فعلی آخر مارس پایان می‌یابد.

در سال ١٩٩٠ نیز انتخابات پارلمانی در فضایی کمابیش آزاد برگزار شد و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست به پیروزی چشمگیری دست یابد اما ارتش، با اعلام اینکه تفویض قدرت به این حزب با منافع و امنیت ملی در تضاد است، نتیجه انتخابات را ابطال کرد و آنگ‌سان سوچی حدود ۱۵ سال در حبس خانگی بود و تنها کوتاه مدتی پس از تصمیم ارتش به آغاز روند اصلاحات سیاسی، آزادی خود را به دست آورد.

مطالب مرتبط