کره شمالی دانشجوی آمریکایی را به پانزده سال حبس محکوم کرد

حق نشر عکس Reuters

دادگاه عالی کره شمالی یک دانشجوی آمریکایی را به پانزده سال حبس محکوم کرده است. آمریکا در واکنش خواستار آزادی فوری شهروند خود شده است.

روز چهارشنبه، ۲۶ اسفند (۱۶ مارس)، منابع خبری گزارش کردند که دادگاه عالی کره شمالی یک دانشجوی آمریکایی به نام اتو وارمبیر را که هنگام دیدار از آن کشور بازداشت شده بود به پانزده سال حبس با اعمال شاقه محکوم کرده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید کره شمالی را متهم کرد که از شهروندان آمریکایی "برای دنبال کردن دستور کار سیاسی خود به عنوان گرو استفاده می کند."

او گفت:‌ "ما دولت کره شمالی را ترغیب می کنیم او را ببخشد و به او عفو ویژه عطا کند و فورا آزاد کند."

آقای وارمبیر، که دانشجوی دانشگاه ویرجینیا در آمریکاست، در ماه ژانویه دستگیر شد و به گفته رسانه‌های کره شمالی، هنگام دستگیری در نظر داشت یک پوستر تبلیغاتی شامل شعارهای میهنی را از هتل محل اقامت خود در پیونگیانگ، پایتخت کره شمالی، سرقت کند. این منابع افزوده‌اند که این شهروند آمریکایی به جرم خود اعتراف کرده است.

ماه گذشته، اتو وامبیر، که ۲۱ ساله است، در یک نشست خبری در کره شمالی، ضمن اعتراف به گناه خود، گفت که مرتکب جرمی بسیار سنگین شده و افزود که با طرح قبلی به این عمل مبادرت کرد بود.

بازداشت این دانشجوی آمریکایی در آخرین روز از سفر پنج روزه یک گروه از بازدیدکنندگان خارجی از کره شمالی صورت گرفت. به دلیل بازداشت او، این گروه ناگزیر شد برای مدتی در فرودگاه پیونگیانگ در انتظار بماند و خروج آن از کره شمالی با تاخیر صورت گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption دانشجوی آمریکایی پیشتر به ارتکاب "جرمی سنگین" اعتراف کرده بود

بازداشت بازدیدکنندگان خارجی در کره شمالی واقعه بی سابقه‌ای نیست و در چند مورد، دولت آن کشور با دستگیری و حبس شهروندان ایالات متحده، موفق شده است شخصیت‌های مشهور آمریکایی را وادار کند برای درخواست آزادی آنان به کره شمالی سفر کنند و به استفاده تبلیغاتی از این سفرها و تلاش برای کسب امتیازات اقتصادی و سیاسی پرداخته است.

در سال ۲۰۱۴، کره شمالی سه شهروند زندانی آمریکایی را آزاد کرد.

در پی انتشار خبر محکومیت دانشجوی آمریکایی، بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو، با سفیر کره شمالی در سازمان ملل دیدار کرد و از او خواست برای آزادی این شهروند آمریکایی تلاش کند.

در حال حاضر، یک شهروند دارای تابعیت دوگانه کانادا و کره جنوبی هم که در ماه دسامبر به اتهام توطئه براندازی در کره شمالی به حبس ابد محکوم شد در آن کشور زندانی است و اقدامات کانادا برای آزادی او به نتیجه نرسیده است.

مطالب مرتبط