کردهای سوریه سیستم فدرال اعلام می کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کردها تا پیش از جنگ سوریه ۷ تا ۱۰ درصد جمعیت را تشکیل می دادند

احزاب کرد می گویند که قصد اعلام یک سیستم تازه فدرال در بخش های تحت کنترل خود در شمال سوریه را دارند.

کردها از قبل در سه ناحیه هم مرز ترکیه - عفرین و کوبانی در استان حلب و جزیره در حسکه - "خودگردانی" اعلام کرده بودند.

این سیستم فدرال همچنین شامل نواحی عمدتا عرب و ترکمن نشین که از گروه موسوم به داعش گرفته شده خواهد بود.

اما این ایده از سوی مذاکره کنندگان دولت سوریه در مذاکرات صلح ژنو و همچنین دولت ترکیه رد شده است.

هر دو آنها بر نیاز به حفظ وحدت ملی سوریه و تمامیت ارضی این کشور تاکید کردند.

'تصمیم یکجانبه'

کردها ۷ تا ده درصد جمعیت ۲۴.۵ میلیون نفری سوریه تا پیش از جنگ داخلی را تشکیل می دادند.

هرچند آنها از حقوق اولیه محروم بودند و برای چند دهه از سرکوب سیاسی دولت سوریه رنج بردند، بیشترشان در موج بزرگ اعتراضات عمومی که پنج سال پیش سراسر سوریه را فرا گرفت، بی طرف ماندند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام های کرد گفتند که در سیستم فدرال همه اقوام نمایندگی خواهند داشت

زمانی که در اواسط سال ۲۰۱۲ نیروهای دولتی از نواحی کردنشین عقب کشیدند تا بر نبرد با شورشیان عرب تمرکز کنند، شبه نظامیان کرد به سرعت کنترل این نواحی را تحت هدایت یگان های مدافع خلق، ی‌پ‌گ، وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک به دست گرفتند.

در ژانویه ۲۰۱۴، این حزب و سایر احزاب کرد دولت خودگردان را در سه "کانتون" عفرین، کوبانی و جزیره برقرار کردند.

آنها در آن زمان تاکید کردند که قصد استقلال از سوریه را ندارد، بلکه خواهان "دولت دموکراتیک محلی" در یک چارچوب فدرال هستند.

در سپتامبر ۲۰۱۴، گروه جهادی داعش به کوبانی حمله کرد و باعث فرار ده ها هزار نفر به ترکیه شد. یگان های مدافع خلق با کمک حملات هوایی آمریکا کنترل شهر را پس از چهار ماه نبرد پس گرفتند.

از آن زمان تاکنون یگان های مدافع خلق رشته شکست هایی را به داعش تحمیل کرده و بنابه یک تخمین ۲۶ هزار کیلومتر مربع خاک سوریه از جمله ۴۰۰ کیلومتر در طول مرز ترکیه را تحت کنترل خود در آورده اند.

طرح ایجاد یک سیستم فدرال برای اداره این سه کانتون و نواحی خارج شده از کنترل داعش روز چهارشنبه پیش از نشست ۲۰۰ نماینده کرد در شهر رمیلان توزیع شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه نظامیان کرد به عنوان متحد ائتلاف ضدداعش تحت هدایت آمریکا ظهور کرده اند

ادریس نسان از مقام های کرد به خبرگزاری رویترز گفت که یک آرایش فدرالی "چارچوب خودگردانی که کردها و سایرین تشکیل داده اند" را گسترش خواهد داد و شامل همه گروه های قومی خواهد بود.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد اعلامیه رسمی در این زمینه قرار بود روز چهارشنبه منتشر شود اما به "دلایل لجستیکی" و به دلیل نگرانی جوامع عرب و سوری محلی، عقب انداخته شد.

سرپرست تیم مذاکره کننده دولت سوریه در نشست ژنو در پاسخ به سوالی درباره طرح کردها گفت که او درباره "بیانیه های یکجانبه که از این طرف و آن طرف صادر می شود نظر نخواهد داد."

اما افزود:‌ "شرط بندی بر ایجاد هر گونه شکاف میان سوری ها به شکست کامل منجر خواهد شد."

ترکیه که از مخالفان سوریه حمایت می کند و حزب اتحاد دموکراتیک را به حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، وابسته می داند هم این طرح را رد کرد.

وزیر خارجه ترکیه به رویترز گفت:‌ "وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه برای ما اهمیت بنیادی دارد. به علاوه، تصمیم های یکجانبه اعتباری ندارد."