هشدار ترامپ: اگر نامزدی‌ام تایید نشود شورش خواهد شد

حق نشر عکس Reuters

دونالد ترامپ، امید اول برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هشدار داده که اگر علیرغم کسب آرای عمومی، تشکیلات حزب مانع نامزدی او شود، هوادارانش "شورش" خواهند کرد.

به تازگی نشانه هایی از سوی بعضی جمهوری خواهان بروز کرده که آنها در گردهمایی رسمی ماه ژوئیه، احتمال تعیین نامزد حزب از سوی مقام های حزب، به جای رای دهندگان، را مردود نمی دانند.

این فقط در صورتی ممکن خواهد بود که آقای ترامپ نتواند ۱۲۳۷ نماینده لازم برای کسب نامزدی را به دست آورد. این نمایندگان براساس میزان آرای هر داوطلب در رای گیری مرحله مقدماتی که هم اکنون در جریان است میان آنها تقسیم می شوند.

هنوز معلوم نیست آقای ترامپ بتواند پیش از برگزاری گردهمایی حزبی در ماه ژوئیه به این حد نصاب برسد.

او در مصاحبه ای با سی ان ان گفت:‌ "فکر می کنم شورش شود. من نمایندگی شمار بسیاری از رای دهندگان - میلیون ها و میلیون ها نفر که خیلی هایشان رای اولی هستند - را دارم. اگر شما این مردم را از حق خود محروم کنید... به نظر من با مشکلاتی مواجه خواهید شد که قبلا هرگز ندیده اید."

آقای ترامپ تاکنون با توجه به آرای کسب شده می تواند روی رای ۶۴۶ نماینده در کنوانسیون حزبی حساب کند.

با این حال سناتور تد کروز و فرماندار اوهایوِ، جان کیسیک، از شتاب او در مبارزات کاسته اند. دیگر رقیب او سناتور مارکو روبیو روز سه شنبه کناره گیری کرد.

آقای ترامپ روز سه شنبه در چهار ایالت فلوریدا، ایلینوی، میزوری و کارولینای شمالی پیروز شد اما ایالت مهم اوهایو را به جان کیسیک واگذار کرد. با شکست ترامپ در اوهایو احتمال نرسیدن او به حد نصاب لازم مطرح شد.

سناتور تد کروز که هم اکنون در جایگاه دوم از نظر کسب آرا قرار دارد هم با گردهمایی حزبی، که در آن نامزد حزب نه براساس میزان آرا بلکه با تصمیم اعضای حزب مشخص شود، مخالفت کرده است.

او در حال حاضر موفق به کسب ۳۹۷ امتیاز (نمایندگی) شده است. امتیاز جان کیسیک ۱۴۲ است.

آقای ترامپ به خاطر یک رشته حوادث خشونت بار در تجمع هایش مورد انتقاد شدید دموکرات ها و جمهوری خواهان قرار گرفته.

منتقدان می گویند که اظهارات تند او در مورد مسلمانان و مهاجران، و نطق های تحریک آمیز درباره معترضان در تجمع هایش، به خشونت و فضای نفرت دامن زده است.

این درحالی است که او خود را عنصری "وحدت بخش" معرفی می کند.

اخیرا یکی از تجمع های انتخاباتی او در پی زد و خورد میان معترضان و هوادارانش لغو شد.

آقای ترامپ می گوید که هیچ کس در تجمع هایش که آنها را "جشنواره عشق" می خواند صدمه نمی بیند و هرگونه مسئولیت در بروز خشونت را رد می کند.

این درحالی است که او علنا گفته اگر هوادارانش به خاطر کتک زدن معترضان به دادگاه رفتند، هزینه های حقوقی آنها را خواهد پرداخت.