مجسمه عظیم لنین در اوکراین پائین کشیده شد

حق نشر عکس ria novosti
Image caption عملیات پائین کشیدن مجسمه لنین دو روز به طول انجامید

یک مجسمه عظیم لنین در اوکراین پائین کشیده شده است.

روز پنجشنبه، ۲۷ اسفند (۱۷ مارس)، عملیات پائین آوردن مجسمه بیست متری ولادیمیر لنین، رهبر انقلاب بلشویکی روسیه و پایه گذار نظام کمونیستی شوروی، از سکوی عظیم آن در شهر زاپوریژیا در جنوب اوکراین به پایان رسید. عملیات پائین آوردن این مجسمه، که مستقیما از بعضی شبکه‌های تلویزیون‌محلی پخش می‌شد، دو روز به طول انجامید و طی ساعات شب هم ادامه داشت.

این مجسمه عظیم برنزی در سال ۱۹۶۴ و هنگامی که اوکراین بخشی از اتحاد شوروی سابق بود در ابتدای خیابان لنین شهر نصب شده بود و پائین آوردن آن، پانزده سال پس از خاتمه حکومت کمونیستی و استقلال اوکراین از شوروی، براساس قانون "شوروی زدایی" صورت گرفته که سال گذشته به تصویب پارلمان اوکراین و امضای پترو پورشنکو، رئیس جمهوری این کشور رسید.

هدف از تصویب این قانون "زدودن تمامی آثار و نمادهای حکومت شوروی از اوکراین" عنوان شده است.

پائین کشیدن این مجسمه از حمایت همه اهالی شهر برخوردار نبود و تعداد قابل توجهی از ساکنان ژاپوریژیا، به دلایل عقیدتی یا به خاطر مخالفت با دست بردن در تاریخ و نابود کردن آثار تاریخی، خواستار حفظ این مجسمه در محل نصب آن بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تخریب مجسمه لنین در کیف، پایتخت، در جریان تظاهرات ضد دولتی سال ۲۰۱۳

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۴، طرفداران حفظ تاریخ دوره کمونیستی اوکراین لباس سنتی این کشور را بر تن مجسمه لنین کردند. رسانه های طرفدار حفظ این مجسمه گفتند که هدف از این اقدام، تاکید بر اوکراینی بودن آثار گذشته این کشور، حتی آثار متعلق به دوره‌ای است که اوکراین بخشی از اتحاد شوروی بود.

شهردار این شهر گفته است که یک مجسمه جدید به افتخار یکی از رهبران قزاق‌ها در قرن هفدهم به جای مجسمه لنین در این محل نصب خواهد شد.

از سال ۲۰۱۳ و آغاز تظاهرات علیه تصمیم ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت، برای کنار گذاشتن سیاست نزدیکی با اتحادیه اروپا و تحکیم روابط با روسیه، ده‌ها مجسمه لنین در نقاط مختلف اوکراین نابود شده است.

حوادث سال ۲۰۱۳ به برکناری و فرار آقای یانوکوویچ به روسیه، جدایی شبه جزیره کریمه از اوکراین و انضمام آن به روسیه و آغاز شورش جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و جنگ آنها با دولت مرکزی اوکراین انجامید که هنوز هم ادامه دارد.

این حوادث به تشدید احساسات ضد روسی در میان ملیگرایان اوکراینی دامن زده و برداشتن مجسمه لنین، شاید بیش از آنکه ناشی از جهتگیری سیاسی خاصی باشد، نتیجه احساسات ضد روسی در میان شماری از مردم اوکراین بوده است.