مناقشه یمن:‌ عربستان عملیات نظامی را محدود می کند

حق نشر عکس Reuters

عربستان سعودی گفته است که ائتلاف نظامی تحت رهبری این کشور عملیات علیه شورشیان در یمن را کاهش خواهد داد.

عملیات کشورهای عمدتا عربی علیه شورشیان حوثی و متحدان آنها در یمن، یک سال قبل در حمایت از دولت این کشور شروع شد.

یک سخنگوی ارتش سعودی گفت که این ائتلاف همچنان به پشتیبانی هوایی از نیروهای یمنی ادامه خواهد داد.

این تصمیم درحالی اعلام شد که آمار کشته های حمله این هفته به بازاری در یمن دو برابر شده و به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است.

شاهدان عینی گفتند که حداقل دو موشک به بازاری شلوغ در محله مستبا در استان حجه در شمال پایتخت این کشور،‌ صنعا، که تحت کنترل شورشیان حوثی است برخورد کرد.

در تصاویر ویدئویی که گفته می شود از محل اصابت موشک ها منتشر شده، اجساد چندین کودک دیده می شود. یک مقام سازمان ملل متحد گفت که ۲۲ کودک در میان کشته ها هستند.

یک هیات سازمان ملل در ماه ژانویه دریافت که حملات هوایی ائتلاف عربستان غیرنظامیان را در یمن هدف گرفته و ارزیابی کرد که بعضی حملات ممکن است جنایت علیه بشریت باشد.

شورشیان حوثی با نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور تبعیدی این کشور، می جنگند. بیش از ۶۲۰۰ غیرنظامی در این جنگ کشته شده، میلیون ها نفر آواره شده اند و فقیرترین کشور جهان عرب در آستانه قحطی قرار گرفته است.

ژنرال احمد اسیری، سخنگوی ارتش عربستان، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این ائتلاف همچنان در نبرد با حوثی ها با حملات هوایی به دولت کمک خواهد کرد.

او گفت: "هدف ائتلاف ایجاد یک دولت منسجم و قوی با ارتش ملی و نیروهای امنیتی قدرتمند است که بتوانند با تروریسم بجنگند و نظم و قانون را در سراسر کشور برقرار کنند."

به گفته او فقط تیم های "کوچکی" از نیروهای ائتلافی برای "تجهیز، آموزش و مشورت دادن" به نیروهای یمنی در این کشور باقی خواهند ماند.

حمله به بازار مستبا دومین حمله مرگبار به غیرنظامیان در یمن از زمان شروع عملیات هوایی بود. در مرگبارترین حمله در ماه سپتامبر ۱۳۱ نفر در یک مراسم عروسی کشته شدند.

آقای اسیری گفت که این ائتلاف درحال تحقیق درباره حمله تازه است، و استدلال کرد که حملات سه شنبه "محل تجمع" شورشیان حوثی در حدود ۱۰ کیلومتری بازار را هدف می گرفت.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد این حمله را محکوم کرده است.

او گفت:‌ "حملات علیه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی، از جمله بازارهای شلوغ، به هر شکل ممنوع است."

جیمی مکگلدریک، سرپرست برنامه انساندوستانه سازمان ملل در یمن، روز چهارشنبه گفت که هیچ یک از طرف های درگیر در یمن به تعهدات خود برای حفاظت از جان غیرنظامیان یا تسهیل کمک های انساندوستانه عمل نمی کنند.