غرامت ۱۰۰ میلیون دلاری برای انتشار ویدئوی جنسی کشتی‌گیر آمریکایی

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتظار می‌رود صدور حکم سنگین وبسایت گائکر، بر روی رسانه‌های عوام‌پسند در آمریکا تاثیری از نوع بازدارندگی بگذارد

دادگاهی در فلوریدا، هالک هوگان، کشتی‌گیر سرشناس آمریکایی را مستحق دریافت غرامتی معادل ۱۱۵ میلیون دلار دانست.

این غرامت به علت انتشار ویدئویی از رابطه جنسی آقای هوگان است که بنا بر ادعای او به شهرت و کسب و کارش لطمه زده است.

وکلای آقای هوگان به دادگاه گفته اند این ویدئو که در سال ۲۰۱۲ بروی یکی از وبسایت‌های ویژه شایعات و حواشی زندگی شخصیت‌های معروف منتشر شده، تا کنون ۷ میلیون بار دیده شده و تاثیر مهمی بر شهرت و اعتبار شغلی هالک هوگان گذاشته است.

اکنون دادگاه با تایید ادعای آقای هوگان، وبسایت گائکر که در نیویورک مستقر است را به پرداخت ۱۱۵ میلیون دلار غرامت محکوم کرده است.

جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه مورد توجه بسیاری از مردم آمریکا بود چرا که در حقیقت موضوع آن رویارویی "حق حفظ حریم شخصی" در برابر "حق آزادی مطبوعات" در آمریکا بوده است.

موضوعی مناقشه‌برانگیز که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش رسانه‌های اینترنتی، به نگرانی جدیدی برای فعالان حفظ حریم شخصی تبدیل شده است.

وکلای آقای هوگان می‌گویند وبسایت گائکر پیش از انتشار عمومی این ویدئو، حتی با آقای هوگان و زنی که با او در این ویدئو دیده می‌شود، تماس نگرفته‌ است.

دیوید هیوستن، یکی از وکلای آقای هوگان، روز جمعه (۱۸ مارس - ۲۸ اسفند) گفت: "این نه تنها پیروزی موکل من بلکه پیروزی بر 'روزنامه‌نگاری زرد' است."

'روزنامه‌نگاری زرد' اصطلاحا به خبرنگاران و رسانه‌هایی اطلاق می‌شود که روابط خصوصی و حواشی زندگی هنرمندان و شخصیت‌های معروف را پیگیری می‌کنند.

در برابر این ادعا، مایکل سالیوان، وکیل وبسایت گائکر گفته هالک هوگان خود زندگی خصوصی‌اش را به عرصه عمومی می‌کشاند و بارها شخصا با علنی کردن مسایل خصوصی‌اش مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و به همین علت، ویدئو رابطه جنسی او دارای 'ارزش خبری' بوده است.

انتظار می‌رود صدور حکم سنگین وبسایت گائکر، بر روی دیگر وبسایت‌های مشابه و رسانه‌های عوام‌پسند در آمریکا تاثیری از نوع بازدارندگی بگذارد.