وقوع انفجار در فرودگاه و ایستگاه مترو بروکسل

حق نشر عکس Reuters
Image caption از ساختمان ترمینال فرودگاه دود برخاسته است

صبح روز سه شنبه، ۳ فروردین (۲۲ مارس) صدای دو انفجار در فرودگاه بروکسل، پایتخت بلژیک، شنیده شد. لحظاتی بعد، گزارش هایی از انفجار در یک ایستگاه مترو نیز انتشار یافت.

علت انفجارها هنوز معلوم نیست اما دود غلیظی از یکی از ساختمان های فرودگاه برخاسته است. منابع رسمی نیز هنوز در مورد این انفجارها توضیحی نداده‌اند. همچنین، برخی گزارش‌های خبری حاکی از آن است که از ایستگاه مترو شومان نیز دود بر می‌خیزد و ماموران پلیس مسافران را از ایستگاه تخلیه می‌کنند. گزارش‌های خبری حاکی از تعطیلی تمامی خطوط مترو بروکسل است.ودگ

تصاویری که وبسایت شبکه رادیو و تلویزیون دولتی فرانسه زبان بلژیک - ار تی بی اف - منتشر کرده پنجره های شکسته ساختمان ترمینال فرودگاه را نشان می‌دهد که دود از آن بر می‌خیزد. این شبکه گفته است که انفجار کوتاه مدتی پس از ساعت ٨ به وقت محلی به وقوع پیوست. گفته می‌شود انفجار در نزدیکی دفتر خطوط هوایی آمریکا روی داده است.

پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه متوقف شده و سازمان‌های امنیتی و امدادرسانی محلی به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند.

از خسارات جانی احتمالی انفجار گزارش رسمی در دست نیست اما ار تی بی اف به نقل از یک شاهد عینی گفته است که چند نفر در این حادثه زخمی شده اند. تصاویر منتشر شده همچنین افرادی را در حال فرار از ساختمان ترمینال نشان می‌دهد. برخی گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن یک تا یازده نفر حکایت دارد اما این گزارش‌ها هم تایید نشده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تصویر داخل ترمینال فرودگاه که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است

روز جمعه، پلیس بلژیک در پی یک درگیری خونین توانست، صلاح عبدالسلام، یکی از مظنونان اصلی انفجارهای مرگبار ماه نوامبر پاریس، و چند نفر دیگر را دستگیر کند. یکی دیگر از دستگیرشدگان منیر احمد الحاج معرفی شده که پلیس بروکسل می‌گوید نام او هم در فهرست افراد تحت تعقیب بلژیک بوده است.

همزمان سه عضو یک خانواده که گفته می شود به عبدالسلام پناه داده بودند هم دستگیر شدند.

صلاح عبدالسلام رسما به ارتباط با اقدامات تروریستی متهم شده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - مسئولیت حملات پاریس را برعهده گرفته بود.

در پی دستگیری این افراد، پلیس و نهادهای امنیتی بلژیک به منظور مقابله با اقدامات تلافی‌جویانه احتمالی به حالت آماده باش در آمدند.

فرانسه خواستار استرداد صلاح عبدالسلام است اما وکیل مدافع او گفته است برای جلوگیری از استرداد موکل خود تلاش می‌کند.