۳۱ کشته در حملات بروکسل؛ پلیس در جست‌وجوی یک مظنون

حق نشر عکس AFP
Image caption تصاویر سه مظنون دقایقی پیش از حملات فرودگاه بروکسل

در پی بمبگذاری هایی در فرودگاه و یک ایستگاه متروی شهر بروکسل که بیش از ۳۰ کشته به جا گذاشت، پلیس این کشور اطلاعیه "تحت تعقیب" برای یک مظنون این حملات صادر کرده است.

پلیس احتمال می دهد این مظنون در انفجارهای دوگانه فرودگاه زاونتم دست داشته است.

او در تصاویر مداربسته ویدئویی فرودگاه در کنار دو مظنون دیگر درحال هل دادن چرخ حمل چمدان دیده می شود. تصور می شود که دو مظنون دیگر در انفجارهای انتحاری کشته شده باشند.

گروه دولت اسلامی (داعش) گفت که عامل هر دو حمله است.

این گروه در پیامی اینترنتی گفت که محل حملات "به دقت انتخاب شده بود" و هشدار داد که "کشورهای صلیبی مخالف دولت اسلامی" باید در انتظار حملاتی بدتر باشند.

فردریک وان لیو دادستان بلژیکی گفت که پلیس در جست‌وجوی مردی است که دقایقی قبل از انفجارها در فرودگاه در تصاویر ویدئویی با کلاه و ژاکتی روشن دیده می شود.

او گفت که جست‌وجو در چندین بخش کشور در جریان است و افزود که یک وسیله انفجاری حاوی میخ، مواد شیمیایی و یک پرچم داعش در آپارتمانی در ناحیه اسكاربيك بروکسل پیدا شده است.

حق نشر عکس Horst Pilger

دادستان بلژیک گفت که هر دو انفجار فرودگاه ظاهرا توسط بمبگذاران انتحاری انجام شده است.

این انفجارها به فاصله کوتاهی از همدیگر پس از ساعت ۸ صبح به وقت محلی روی داد و مردم هنگام گریز از نقطه انفجار اول با انفجار دوم روبرو شدند.

فرانسیس ورمیرن شهردار زاونتم به خبرگزاری فرانسه گفت که بمب های مهاجمان در چمدان ها پنهان شده بود.

یک ساعت بعد بمب دیگری در ایستگاه مترو مالبیک در نزدیکی مقر اتحادیه اروپا روی داد.

هنوز علت دقیق انفجار در این محل دوم تایید نشده، اما داعش گفت که ناشی از بمبگذاری انتحاری بوده است.

مقام های بلژیکی آمار کشته های حمله در فرودگاه و مترو را بیش از ۳۰ نفر اعلام کردند. حداقل ۱۱ نفر در فرودگاه و حدود ۲۰ نفر در ایستگاه مترو کشته شدند.

حدود ۲۵۰ نفر زخمی شده اند که جراحات بسیاری از آنها جدی است.

این انفجارها چند روز پس از دستگیری صالح عبدالسلام، از مظنونان اصلی حملات سال گذشته پاریس، که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت روی می دهد.

Image caption مسافران فرودگاه بروکسل در صحنه انفجار

شارل میشل نخست وزیر بلژیک گفت:‌ "امروز روز فاجعه و روزی سیاه است. من از همه درخواست می کنم آرامش و همبستگی خود را حفظ کنند."

دولت بلژیک سطح هشدار تروریستی را به بالاترین درجه ارتقا داده و سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

بعضی بخش های حمل و نقل عمومی اکنون بازگشایی شده، اما پروازهای فرودگاه اصلی بروکسل لغو شده و بعید است فرودگاه تا چند روز دیگر باز شود. خدمات یورواستار از مبدا و به مقصد بروکسل هم معلق شده است.

رهبران جهان با ابراز همدردی، با مردم بلژیک اعلام همبستگی کرده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، این انفجارها را "حملاتی خشم آور علیه مردم بیگناه" توصیف کرد و سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک این بمبگذاری ها را "حمله ای به جامعه باز و دموکراتیک ما" توصیف کردند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در پیامی در توئیتر حملات بروکسل را "به شدت محکوم و عمیق ترین مراتب تسلیت را به دولت، ملت و کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند" اعلام کرد.

استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، گفت که این حملات نیاز عاجل به "فرونشاندن آتش جنگ" در سوریه را پررنگ می کند تا تمرکز بر داعش باشد.

بناهای مهم جهان از جمله چشمه تروی در رم و برج ایفل پاریس به رنگ پرچم بلژیک روشن شده است.

حق نشر عکس epa
حق نشر عکس AFP
Image caption ادای احترام رئیس جمهور آمریکا به قربانیان در جریان سفر کوبا
حق نشر عکس AFP