ارتش سوریه 'دژ پالمیرا را پس گرفت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای وفادار به بشار در حومه پالمیرا (تدمر)

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه نیروهای وفادار به بشار اسد دژ باستانی شهر پالمیرا (تدمر) را در اختیار گرفته‌اند. رویترز می‌گوید در صورت موفقیت در کنترل پالمیرا، این بزرگترین پیروزی ارتش سوریه از زمان مداخله روسیه خواهد بود.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه هم خبر پس گرفتن دژ پالمیرا از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را تایید کرده و گفته از بامداد امروز، جمعه ۲۵ مارس تا بعد از ظهر (به وقت محلی)، ۵۶ حمله هوایی در این منطقه انجام شده است.

گفته شده که این عملیات با حمایت هوایی روسیه همراه بوده است.

ممنون عبدالکریم، رئیس میراث فرهنگی سوریه به رویترز گفت بیرون راندن داعش از پالمیرا یک پیروزی برای تمام جهان خواهد بود. او گفت پس از پنج سال تراژدی در سوریه این اولین باری است که می‌توان احساس خوشحالی کرد.

دژ پالمیرا، که امروز نیروهای وفادار به بشار اسد آن را گرفته‌اند، روی تپه‌های مرتفع اطراف شهر واقع شده و مشرف به شهر پالمیرا است.

حق نشر عکس AFP

شهر پالمیرا، که آثار باستانی مهمی را در خود جای داده، حدود ده ماه پیش به دست پیکارجویان داعش افتاد.

پیکارجویان برخی از ویرانه‌ها، معابد و آثار باستانی پالمیرا را تخریب کردند.

امروز تلویزیون المیادین، که دفتر آن در بیروت است، تصاویری از پالمیرا پخش کرد که در آن جنگنده‌ای در ارتفاع پایین حملاتی هوایی انجام می‌داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است نیروهای داعش دو خودروی بمبگذاری‌شده را منفجر کردند تا جلوی پیشروی نیروهای وفادار به بشار اسد را بگیرند.

در تصاویری که امروز از پالمیرا مخابره شده مشخص نیست که چه قدر به آثار باستانی این شهر صدمه وارد شده، اما بعضی ستون‌ها و ساختمان‌ها را می‌توان دید که هنوز سر پا هستند.

مطالب مرتبط