هزاران نفر از هواداران علی عبدالله صالح در صنعا تجمع کردند

حق نشر عکس Reuters

هزاران نفر از هواداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین یمن امروز، شنبه ٢۶ مارس، با تجمع در صنعا پایتخت، در اولین سالگرد آغاز مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن، حملات ائتلاف به رهبری عربستان را محکوم کردند.

شعار معترضان امروز "متحد با هم علیه تهاجم سعودی" بود.

همزمان با تجمع مخالفان عربستان در صنعا هواپیماهای ائتلاف سعودی برای نمایش قدرت بر فراز صنعا پرواز کرده و دیوار صوتی را شکستند.

عکس‌هایی که از تجمع امروز منتشر شده علی عبدالله صالح، رئیس جمهور سابق یمن را نشان می‌دهد که در میان تجمع‌کنندگان حاضر شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حضور علی عبدالله صالح در تجمع امروز

به گزارش خبرگزاری فرانسه شبه نظامیان حوثی هم برای تجمع دیگری در شمال صنعا فراخوان دادند که عبدالمالک حوثی، رهبر آنان، پیامی ویدئویی برای این تجمع فرستاد. او گفت عربستان و متحدانش ادعا کردند برای کمک به یمن می‌آیند اما "این کمک در قالب کشتارهای جنایتکارانه و نسل کشی انجام شد".

شبه نظامیان حوثی با همراهی نظامیان وفادار به علی عبدالله صالح با نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد حمایت عربستان، می‌جنگند.

صنعا، پایتخت در کنترل شورشیان است و بندر استراتژیک عدن تحت تسلط ائتلاف سعودی و ارتش یمن قرار دارد. شبکه القاعده نیز در یمن فعال است و علاوه بر اینها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هم در ماه‌های اخیر عملیاتی را، هم علیه شیعیان و هم علیه ارتش و ائتلاف سعودی، انجام داده است.

بنا به برآورد سازمان ملل پس از مداخله نظامی عربستان و متحدانش بیش از شش هزار نفر در یمن کشته شده‌اند که بیش از نیمی از آنان غیرنظامی بوده‌اند. کارشناسان سازمان ملل متحد عربستان سعودی و متحدانش را عاملان اصلی تلفات غیرنظامیان معرفی کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواداران علی عبدالله صالح در بنای یادبود سرباز گمنام در صنعا

در سالگرد آغاز مداخله نظامی عربستان در یمن گروه‌های حقوق بشری و فعالان صلح برنامه‌های و تجمع‌هایی را در شهرهای مختلف جهان ترتیب داده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری از قدرت‌های غربی می‌خواهند که به عربستان سعودی فشار بیاورد تا جنگ در یمن را متوقف کند.

مطالب مرتبط