اسرائیل از انتصاب یک شهرک‌نشین سابق به عنوان سفیر برزیل صرف‎نظر کرد

حق نشر عکس AFP

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از پیشنهاد کردن دنی دایان برای عهده‌دار شدن سفارت این کشور در برزیل منصرف شده است. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که برزیل در طی ۸ ماه اخیر از پذیرش آقای دایان به عنوان سفیر اسرائیل در این کشور خودداری می‌کرد.

آقای دایان پیشتر رئیس شورایی بوده که نمایندگی شهرک‌نشینان یهودی در اراضی اشغالی فلسطینیان را به عهده داشته و برزیل به همین دلیل از ماه اوت تاکنون از تائید او خودداری کرده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: " آقای نتانیاهو تصمیم گرفته است دنی دایان را به عنوان سر کنسول اسرائیل در نیویورک منصوب کند. او جایگزین آیدو آهرونی در وزارت خارجه شده که دوره خدمتش به پایان رسیده است."

به این ترتیب بن بست سیاسی بین دو کشور که از ماه‌ها پیش موجب سردی روابط بین دو کشور شده بود پایان یافت.

بیشتر شهرک‌های یهودی‌نشین بر روی زمین‌هایی ساخته شده‌اند که جامعه جهانی آن را جزئی از مناطق اشغالی فلسطینی می‌داند.

آقای نتانیاهو پیش از این از موضع خود عقب نشینی نکرده بود و اصرار داشت که آقای دایان بهترین و تنها گزینه‌ای است که اسرائیل می‌تواند به برزیل پیشنهاد دهد.

همچنین اسرائیل پیشتر به برزیل هشدار داده بود که عدم پذیرش سفیر پیشنهادی این کشور به کاهش روابط میان دو کشور منجر خواهد شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption صیپی هوتوولی، معاون وزارت امور خارجه اسرائیل از انتصاب آقای دایان به مقام سر کنسول این کشور در نیویورک استقبال کرد

صیپی هوتوولی، معاون وزارت امور خارجه اسرائیل از انتصاب آقای دایان به مقام سر کنسول این کشور در نیویورک استقبال کرد و گفت که این اقدام "پیام مهمی" برای جهانیان در بر دارد و آن پیام این است که اسرائیل "از یک شهرک نشین به عنوان نماینده وفادار و ارزشمند این کشور حمایت می‌کند."

دنی دایان در آرژانتین به دنیا آمده اما در سال ۱۹۷۱، هنگامی که ۱۵ ساله بود به اسرائیل مهاجرت کرد.

او از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ ریاست شورای نمایندگی شهرک‌نشیان یهودی در اراضی اشغالی فلسطینیان را به عهده داشت.

روابط میان برزیل و اسرائیل از سال ۲۰۱۰ و به دنبال شناسایی رسمی کشور مستقل فلسطینی در کرانه غربی، غزه و بیت‌المقدس شرقی با تنش همراه شد.

سال گذشته پس از آن که برزیل سفیر خود در اسرائیل را در اعتراض به اقدامات اسرائیل در غزه به کشور برگرداند، این روابط بیش از پیش به وخامت گرایید.

در پاسخ به این اقدام برزیل، مقام‌های اسرائیل، برزیل را در عرصه سیاست بین‌الملل "کوتوله" خواندند.

برزیل بزرگ‌ترین شریک اقتصادی اسرائیل در آمریکای جنوبی است.