فرآیند انتقال قدرت در میانمار با سوگند دستیار سوچی کامل شد

حق نشر عکس Reuters

رئیس جمهور جدید میانمار روز چهارشنبه به عنوان اولین رهبر غیرنظامی و انتخابی این کشور ظرف نیم قرن سوگند یاد کرده است.

تین چیاو از لیگ ملی دموکراسی (ان‌ال‌دی) قدرت را از تین سین، که در دوره پنج ساله ریاست جمهوری اش اصلاحات گسترده ای اعمال کرد، تحویل گرفت.

هرچند آنگ سان سوچی قانونا نمی تواند رئيس جمهور شود، گفته است که نقش پررنگی در اداره کشور خواهد داشت.

به این ترتیب فرآیند انتقال قدرت که با پیروزی گسترده لیگ ملی دموکراسی در انتخابات ماه نوامبر شروع شده بود کامل می شود.

تین سین در سال ۲۰۱۱ در یک دولت ظاهرا غیرنظامی رئيس جمهور شد، که پایان چند دهه حاکمیت نظامیان بود و به خاطر شروع فرآیند اصلاحات در این کشور، مورد ستایش قرار گرفته.

ان ال دی سال گذشته ۸۰ درصد کرسی های پارلمانی را در یک انتخابات تاریخی نصیب خود کرد. آن انتخابات عمدتا آزاد و منصفانه قلمداد شد.

با این حال ارتش هنوز در مدیریت کشور نقش خواهد داشت به طوری که ۲۵ درصد کرسی های پارلمان و کنترل بعضی وزارتخانه های کلیدی را حفظ می کند.

پارلمان میانمار، همچنین موسوم به برمه، هفته گذشته تین چیاو از یاران نزدیک آنگ سان‌سوچی را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب کرد.

خانم سوچی که به دلیل منع قانون اساسی نتوانست رئیس‌جمهور شود، گفته است مقامی رسمی در اختیار نخواهد گرفت اما عملا بالاتر رئیس‌جمهور خواهد بود.

قانون اساسی فعلی به علت اینکه فرزندان او دارای تابعیت بریتانیایی هستند، او را مجاز به در اختیار گرفتن مقام ریاست جمهوری ندانست.

____________________________________________________

جونا فیشر خبرنگار بی بی سی در نای پای تا

فرآیند اصلاحات میانمار پر دست انداز بوده است.

پنج سال قبل میانمار یک کشور منزوی در سطح جهان بود و در حاشیه خاک می گرفت. تحریم ها علیه این کشور برقرار بود و مردم از بیان آزادانه نظرات خود می ترسیدند. بیش از دو هزار نفر زندانی سیاسی پشت میله ها عذاب می کشیدند.

اکنون درحالی که تین سین زمام امور را به آنگ سان سوچی و حزب او، لیگ ملی دموکراسی، واگذار می کند، میانمار کشوری با چشم اندازی روشن است.

جایی که مردم زمانی به خاطر انتقاد از جونتاها - حاکمان نظامی - زندانی می شدند، اکنون رسانه های سرزنده و بحث و تبادل نظر آزادانه جریان دارد. اقتصاد به سرعت در حال رشد است و انقلاب ارتباطات در جریان است.

استثناهایی وجود دارد، به خصوص برای اقلیت مسلمان روهینگیا، اما زندگی برای مردم برمه بهتر شده و در این میان تمجید زیادی نصیب تین سین می شود.

____________________________________________________

تین چیاو کیست؟

تین چیاو، ۶۹ ساله، دستیار نزدیک خانم سوچی است. او در بریتانیا به دانشگاه رفت.

آقای چیاو به صداقت و وفاداری شهرت دارد و آدمی کم سر و صداست.

پدرش مین تو وون نویسنده و شاعر بود و در سال ۱۹۹۰ به پارلمان راه یافت. همسرش سو سو لوین دختر بنیانگذار لیگ ملی دموکراسی و عضو پارلمان است.

او نقشی پررنگ در بنیاد خیریه دا خین کای، که به افتخار مادر فقید خانم سوچی ایجاد شده، ایفا می کند.

مطالب مرتبط