دفاع اوباما از توافق با ایران و هشدار درباره 'تروریسم هسته‌ای'

حق نشر عکس Reuters
Image caption باراک اوباما یک بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا که میزبان ۵۰ کشور جهان در اجلاس دو روزه امنیت هسته‌ای در واشنگتن بود می‌گوید نگرانی از دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح هسته‌ای یک تهدید جدی است. او همچنین به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و از توافق با ایران دفاع کرد.

آقای اوباما، روز جمعه (۱ آوریل - ۱۳ فروردین) در کنفرانس مطبوعاتی مراسم پایانی اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن، با اظهار نگرانی از احتمال دستیابی داعش به سلاح هسته‌ای گفت: "تردید ندارم اگر این افراد (داعش) به سلاح هسته‌ای دست یابند از آن برای کشتن هر چند نفر که بتوانند استفاده خواهند کرد."

در کنار نگرانی‌ها از دستیابی گروه دولت اسلامی (داعش) به سلاح هسته‌ای، رهبران پنجاه کشور جهان در دو روز گذشته درباره آزمایش‌های هسته‌ای کره‌شمالی، نحوه اجرای توافق هسته‌ای با ایران و انبارهای اتمی روسیه هم گفت و گو کردند.

روسیه و ایران در این اجلاس حضور نداشتند و پاکستان هم که دارای کلاهک هسته‌ای‌ است در آخرین لحظات به علت انفجار مرگ‌بار عید پاک در این کشور، از حضور در واشنگتن عذر خواست.

آقای اوباما در بخشی از صحبت‌هابش درباره انتقادها از التزام طرف غربی توافق هسته‌ای با ایران به انجام تعهداتی چون برداشتن تحریم‌های بانکی و تجاری گفت: "ایران تا این لحظه به تعهداتش پایبند بوده و جا دارد که جامعه جهانی که در این سوی توافق است هم پایبندی خود را نشان دهد."

"اما ایران باید توجه کند که بازگشت این کشور به اقتصاد جهانی زمان‌بر است و این کشور خودش هم باید در ایجاد اطمینان و ثبات برای ورود به بازارهای جهانی تلاش کند. اگر ایران آزمایش موشکی می‌کند و روی موشک‌ها می‌نویسد اسرائیل باید محو شود، این در دنیای اقتصاد نگرانی ایجاد می‌کند. اگر سلاح به حزب الله می‌رساند، این باعث نگرانی در بازار خواهد شد." بیشتر بخوانید.

حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو گفته آژانس در حکم چشم و گوش جهان در ایران ناظر بر اجرای برجام است

روز جمعه، همچنین یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه‌ای که با رهبران گروه ۱+۵ داشته گفته توافق هسته‌ای با ایران تازه در آغاز راه است و خواستار حمایت قدرت‌های جهان برای ادامه مراحل اجرایی آن شده است. بیشتر بخوانید.

آقای آمانو که در اجلاس دو روزه "امنیت هسته‌ای" حضور یافته بود در جلسه‌ای با رهبران گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا تاکید کرد: "ایران هم اکنون با قوی‌ترین نظام نظارتی در جهان (که تاکنون برای یک برنامه هسته‌ای وضع شده) روبروست و نه تنها متعهد به اجرای مفاد آن است که با پروتکلی در زمینه شفاف‌سازی هم موافقت کرده و تضمین‌هایی را متقبل شده که ورای تعهدات عادی این کشور به آژانس است."

امنیت هسته‌ای

رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی پایانی‌اش تاکید کرد رهبران کشورهای شرکت کننده در اجلاس دو روزه واشنگتن همگی اذعان کرده‌اند که باید گام‌های جدی در جهت تامین امنیت هسته‌ای برداشته شود.

به گفته آقای اوباما، هدف اصلی باید پیشگیری از دستیابی گروه‌های تروریستی به مواد و ادوات اولیه تهیه سلاح هسته‌ای باشد.

او همچنین گفت آمریکا آماده کاهش زراد خانه‌های هسته‌ای خود است و معتقد است کشورش و روسیه باید رهبری مقابله با هسته‌ای شدن جهان را در دست گیرند.

در اجلاس امنیت هسته‌ای روی داد:
  • کره‌شمالی: آمریکا و چین توافق کردند که برای عاری کردن شبه جزیره کره از سلاح هسته ‌ای همکاری کنند و پیونگ یانگ را از ادامه برنامه هسته‌ای‌اش باز دارند. آمریکا تاکید کرد حمایتش از کره جنوبی و ژاپن در برابر تهدیدهای کره شمالی، یک اصل خدشه ناپذیر در سیاست کاخ‌سفید در شرق آسیا است. چین هم تاکید کرد که همه کشورها باید در اجرای دقیق تحریم‌های تازه علیه کره شمالی همکاری کنند.
  • ایران: باراک اوباما توافق هسته‌ای با ایران را "موفقیت‌آمیز" خواند و به همراه یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ خواست از توافق هسته‌ای با ایران همچنان حمایت کنند چرا که برجام در آغاز راه است.
  • روسیه: باراک اوباما می‌گوید مسکو و واشنگتن باید سردمدار برنامه خلع سلاح هسته‌ای جهان شوند هر چند کاخ‌سفید از گسترش برنامه‌های نظامی مسکو که مبتنی بر توان اتمی این کشور است نگران است.

مطالب مرتبط