پای نخست‌وزیر ایسلند به 'اسناد پاناما' کشیده شد

حق نشر عکس AFP
Image caption نام نخست وزیر ایسلند در اسناد فاش شده در ارتباط با پنهان کردن دارایی‌ها و فرار از مالیات مطرح شده است

در میان میلیون‌ها سندی که با عنوان "اسناد پاناما" در ارتباط با پولشویی و تلاش برای فرار از مالیات افراد ثروتمند و قدرتمند منتشر شده، نخست‌وزیر ایسلند به پنهان کردن میلیون‌ها دلار سرمایه در بانک‌های کشورش، تحت پوشش نام یک شرکت ثبت‌شده در گریزگاه‌های مالیاتی متهم شده است.

به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، اسناد فاش‌شده همچنین نشان می‌دهد که تعدادی از سیاستمداران این کشور هم در کشورهای خارجی که به گریزگاه مالیاتی مشهورند حساب داشته‌اند.

اسناد پاناما نشان می‌دهد که سیگموندور گونلاگسون، نخست‌وزیر ایسلند و همسرش در سال ۲۰۰۷ شرکت خارجی وینتریس را خریده‌اند.

آقای گونلاگسون سود حاصل از این شرکت را هنگام ورود به پارلمان در سال ۲۰۰۹ اعلام نکرده بود و هشت ماه بعد نیمی از سهام شرکت را به قیمت یک دلار به همسرش فروخته بود.

نخست وزیر ایسلند می‌گوید که کارش غیرقانونی نبوده و همسرش از نظر مالی سودی نبرده است.

سندی که با امضای آنا سیگورلاگ پالسدوتیر، همسر نخست وزیر ایسلند به تاریخ ۲۰۱۵ منتشر شده، نشان می‌دهد که شرکت خارجی وینترس برای سرمایه‌گذاری میلیون‌ها دلار پول به ارث رسیده، مورد استفاده قرار گرفته است.

___________________________

اسناد پاناما - افشای گریزگاه‌های مالیاتی ثروتمندان و قدرتمندان

  • یازده میلیون سند از اسناد شرکت حقوقی موساک فونسکا مستقر در کشور پاناما به دست روزنامه آلمانی زوددویچه زایتونگ رسیده که این روزنامه آنها را در اختیار "کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاری تحقیقی" قرار داده است. بیش از صد رسانه از ۷۸ کشور جهان از جمله بی‌بی‌سی و روزنامه گاردین بریتانیا این اسناد را مورد بررسی قرار داده‌اند. بی‌بی‌سی از هویت منبع اصلی فاش شدن این اسناد بی‌اطلاع است.
  • این اسناد نشان می‌دهد که شرکت حقوقی فونسکا چگونه برای پولشویی، دور زدن تحریم‌ها و فرار از مالیات به مشتریانش کمک کرده است.
  • موساک فونسکا می‌گوید در ۴۰ سال گذشته بدون هیچ مشکلی فعالیت کرده و هرگز به خلافکاری متهم نشده است.

___________________________

اسناد حقوقی فاش‌شده نشان می‌دهد که شرکت وینتریس سرمایه‌گذاری کلانی برای خرید اوراق قرضه سه بانک بزرگ ایسلندی که بعدا در دوران بحران اقتصادی ورشکست شدند، انجام داده است. بعد از ورشکستگی بانک‌ها، این شرکت مدعی میلیون‌ها دلار طلب خود شده است.

آقای گونلاگسون در سال ۲۰۱۳ نخست وزیر ایسلند بود و در مذاکرات مربوط به سرنوشت بانک‌های ورشکسته شرکت داشت که می‌توانست روی ارزش اوراق قرضه وینتریس تاثیر بگذارد.

او در برابر فشار طلبکاران خارجی - از جمله مشتریان بریتانیایی - برای بازپرداخت کامل دارایی‌های آنها مقاومت کرد.

پرداخت این دارایی‌ها به شدت روی وضعیت بانک‌های ایسلند و به تبع آن اوراق قرضه شرکت وینتریس تاثیر منفی گذاشت.

در آن زمان آقای گونلاگسون سود حاصل از سرمایه‌گذاری همسرش را پنهان کرده بود.

سخنگوی نخست‌وزیر ایسلند می‌گوید که سیاست‌های او منافع مردم این کشور را بر منافع بانک‌های ورشکسته مقدم دانسته است.

سیاستمداران بریتانیایی

روزنامه دیلی‌میل بریتانیا گزارش داده است که در میان اسناد فاش‌شده نام شش عضو از مجلس اعیان بریتانیا و سه عضو سابق مجلس عوام از حزب محافظه‌کار هم به چشم می‌خورد که در گریزگاه‌های مالیاتی در خارج از بریتانیا حساب بانکی داشته‌اند.

سه سیاستمدار بریتانیایی که تا کنون نامشان در ارتباط با این اسناد مطرح شده لرد اشکرافت، بارونس شارپلز از مجلس اعیان و مایکل میتز، نماینده سابق پارلمان از حزب محافظه‌کار هستند.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل ده‌ها اهداکننده کمک به احزاب سیاسی بریتانیا هم نامشان در اسناد دیده شده است.