گروهی از ساکنان شهر پالمیرا به خانه‌هایشان بازگشتند

حق نشر عکس

پس از گذشت حدود دو هفته از باز پس‌گیری شهر باستانی پالمیرا در سوریه از شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حدود دو هزار از ساکنان این شهر به خانه‌هایشان باز گردانده شدند.

اتوبوس‌های حامل این خانواده‌ها روز شنبه (نهم آوریل - ۲۱ فروردین) در حالی وارد پالمیرا شد که در طول دو هفته گذشته دولت سوریه تلاش کرده شهر را مین روبی کند و تاسیسات اولیه آن مانند آبرسانی، برق و تلفن را دوباره برقرار کند.

با وجود این، طلال برازی، استاندار، گفته آب لوله‌کشی بسیاری از مناطق پالمیرا وصل شده اما دست کم دو هفته برای ترمیم و بازگشت کامل شبکه برق و تلفن این شهر زمان لازم است.

یک روزنامه‌نگار که به همراه اتوبوس شهروندان پالمیرا به این شهر سفر کرده به بی‌بی‌سی گفته بسیاری از اهالی پس از ورود به شهر دوباره به حمص، مرکز استان بازگشته‌اند چرا که پالمیرا هنوز "قابل سکونت" نیست.

همزمان یک مقام نظامی دولت سوریه گفته نیروهای امنیتی و انتظامی به پالمیرا گسیل شده‌اند تا نظم و قانون را دوباره در این شهر برقرار کنند.

در پی تصرف پالمیرا از سوی داعش در سال گذشته هزاران شهروند این شهر مجبور به فرار شدند.

داعش محوطه باستانی پالمیرا را که جزومیراث جهانی یونسکوبه شمار می‌رود، در ماه مه ۲۰۱۵ (حدود یک سال قبل) اشغال و بعضی از بناها و آثار مهم آن را تخریب کرد.

کارشناسان اکنون مشغول ارزیابی این خسارات هستند.