نخست وزیر اوکراین استعفا می دهد

حق نشر عکس AP

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین، پس از چند ماه فشار افکار عمومی در ارتباط با فساد دولتی، ضمن متهم کردن سیاستمداران این کشور به ناکامی در اعمال 'تغییرات واقعی' اعلام کرده است که هفته آینده استعفا خواهد داد.

آقای یاتسنیوک که از زمان برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق در فوریه سال ۲۰۱۴، به نخست وزیری رسیده بود گفت روز سه شنبه پارلمان را مطلع خواهد کرد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور کنونی اوکراین، در ماه فوریه با اشاره به این که نخست وزیر دیگر از حمایت افکار عمومی برخوردار نیست خواستار استعفای او شده بود.

دولت یاتسنیوک به بی عملی و فساد متهم شده و صندوق بین المللی پول (آی ام اف) تهدید کرده است که اگر اوکراین دست به اصلاحات نزند، کمک هایش را قطع خواهد کرد.

حزب آقای پوروشنکو، ولودیمیر گرویسمان رئیس پارلمان، را نامزد اشغال پست نخست وزیری پس از رفتن آقای یاتسنیوک کرده است.

آقای یاتسنیوک که خبر استعفای خود را در توییتر اعلام کرد خواستار تشکیل فوری یک دولت تازه شد تا "از بی ثبات شدن قوه مجریه در جریان جنگ جلوگیری شود."

دولت کیف هم اکنون در حال مراعات آتش بسی شکننده در دو ناحیه شرقی این کشور با شورشیان مورد حمایت روسیه است.

آرزوی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا روز ششم آوریل متحمل ضربه شد، چون رای دهندگان در هلند پیمان تجاری اتحادیه اروپا با اوکراین را طی رفراندومی رد کردند.

آقای یاتسنیوک با قول رسیدگی به مشکل فساد و اجرای اصلاحات اقتصادی نخست وزیر شد اما علیرغم عدم وجود شواهد ملموس، خود بیش از پیش هدف اتهامات فساد بوده است.

در هفته های اخیر چند چهره سرشناس اصلاح طلب دولت را ترک کرده اند چون می گویند در رسیدگی به مشکل فساد ناکام مانده است.

دولت های غربی نسبت به استعفای چهره های اصلاح طلب از دولت اوکراین ابراز نگرانی می کنند.

در یک هفته اخیر آقای پوروشنکو هم پس از انتشار اسنادی دایر بر اینکه او با استفاده از شرکت حقوقی موساک فونسکا در پاناما، یک شرکت خارجی را برای گریز مالیاتی ایجاد کرده بود زیر ذره بین بوده است.

آقای پوروشنکو هرگونه تخلفی را رد کرده و مقام های قضایی اوکراین گفتند که هیچ شاهدی دایر بر وقوع جرم وجود ندارد، با این حال درخواست هایی برای استیضاح او مطرح شده است.