هشدار دیدبان حقوق بشر به پارلمان اروپا در مورد ترکمنستان

حق نشر عکس none
Image caption گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که ترکمنستان یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان است

دیدبان حقوق بشر از اتحادیه اروپا خواسته است که از آغاز گفتگوها بر سر توافقنامه مشارکت و همکاری با ترکمنستان که سالهاست به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور معلق مانده، خودداری کند.

این سازمان روز دوشنبه ۲۳ فروردین با انتشار بیانیه ای تاکید کرده که دولت ترکمنستان معیارهای تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای رعایت حقوق بشر را اجرا نکرده و این اتحادیه باید از بررسی توافق نامه با ترکمنستان اجتناب کند.

قرار است امروز کمیته امور خارجی پارلمان اروپا نخستین دور رسیدگی به توافقنامه همکاری و مشارکت با ترکمنستان را آغاز کند. این در حالی است که حدود دو هفته قبل ائتلافی از ۳۰ سازمان مدافع حقوق بشر در نامه ای از اعضای پارلمان اروپا خواسته بودند که گفتگو بر سر این توافقنامه را به تعویق اندازند.

توافق نامه همکاری و مشارکت اتحادیه اروپا با ترکمنستان که برای گسترش تجارت بین دو طرف زمینه فراهم می کند، از سال ۱۹۹۹ به این سو به دلیل کوتاهی دولت ترکمنستان در رعایت حقوق بشر معلق مانده است. این توافق نامه شامل مقرراتی است که دو جانب را به رعایت حقوق بشر وادار می سازد.

گروههای مدافع حقوق بشر می گویند که ترکمنستان یکی از بسته ترین کشورها در جهان است. طی دو دهه گذشته بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیتهای اجتماعی این کشور پس از محکومیت در زندانها ناپدید شده اند. مقامات ترکمنستان همچنین از سفر هزارها تن از بستگان محبوسان سیاسی مخالف به خارج از کشور مانع می شوند.

دیدبان حقوق بشر همچنین می گوید که فعالیت گروهها و سازمانهای مدافع حقوق بشر در ترکمنستان ممنوع است و مقامات ترکمنستان آزادی رسانه ها را بر نمی تابند، چنانچه آنتن‌های دریافت امواج تلویزیون‌های ماهواره ای زیادی را در گذشته تخریب کرده اند.

پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۹ معیارهایی برای رعایت حقوق بشر از سوی دولت ترکمنستان تعیین کرده بود که از جمله شامل رهایی بی قید و شرط زندانیان سیاسی، رفع موانع در راه مسافرت آزاد، دسترسی صلیب سرخ و سازمانهای دیگر به زندان ها و بازداشتگاه ها، و بهبود بخشیدن به وضعیت آزادی های مدنی می شود.

مطالب مرتبط