اوباما: بزرگترین اشتباهم در مورد لیبی بود

حق نشر عکس AP

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که احتمالا بزرگترین اشتباه دوران ریاست جمهوری‌اش ناتوانی در برنامه‌ریزی مناسب برای دوران پس از سرنگونی معمر قذافی، رهبر سابق لیبی بوده است.

آقای اوباما که در گفتگو با شبکه فاکس نیوز به سوال‌هایی در مورد فراز و نشیب‌های دوران ریاست جمهوری‌اش پاسخ می‌داد، تاکید کرد که "البته مداخله آمریکا در مسائل لیبی کار درستی بوده است."

حکومت معمر قذافی در اکتبر سال ۲۰۱۱ و در پی چند ماه تظاهرات و جنگ داخلی سرانجام با حمایت هوایی نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا سقوط کرد.

اما گروه‌های متعدد شبه نظامی که در طول جنگ داخلی در نقاط مختلف این کشور شکل گرفته بودند، پس از سقوط رژیم، مایل به خلع سلاح و اطاعت از دولت مرکزی نبودند.

هر کدام از این گروه‌ها مدعی حکومت بر لیبی یا بخشی از آن هستند و برخی از آنها خود را "دولت" می‌نامند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) یکی از گروه‌هایی است که در لیبی پایگاه محکمی پیدا کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معمر قذافی در جریان ناآرامی‌های لیبی در ۲۰۱۱ کشته شد

به این ترتیب هرج و مرج داخلی، لیبی را به کشوری بدون دولت تبدیل کرد که مبدا اصلی حرکت پناهجویان به سوی اروپا شد.

در اوایل ماه جاری میلادی دولت وفاق ملی که مورد حمایت سازمان ملل متحد است وارد طرابلس، پایتخت لیبی شدند و منتظر هستند که دولت خودخوانده "نجات ملی لیبی" قدرت را به آنها واگذار کند.

این اولین بار نیست که آقای اوباما در مورد سرنوشت لیبی اظهار ندامت کرده است. او ماه پیش نیز به مجله آتلانتیک گفته بود که "عملیات نظامی خوب پیش رفت" اما "لیبی دچار آشفتگی" است.

او همچنین از فرانسه و بریتانیا به خصوص از دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور برای آنکه بعد از سرنگونی معمر قذافی "توجه خود را به مسائل دیگر معطوف کردند" انتقاد کرد.

آقای اوباما بزرگترین دستاورد دوران ریاست جمهوری‌اش را "نجات آمریکا از بزرگترین رکود اقتصادی" توصیف کرد.