آب ۸۰ درصد چاه‌های روستاهای شمال‌شرقی چین 'قابل آشامیدن نیست'

حق نشر عکس Getty
Image caption وزارت گفت دلیل تمرکزش روی آن منطقه وجود "مشکلات نسبتا شدید آب" بوده است

مقامات وزارت آب چین می گویند آب بیش از ۸۰ درصد از چاه‌های روستاهای شمال‌شرقی این کشور قابل آشامیدن نیست اما تاکید می‌کنند آشامیدن آب مناطق شهری این کشور خطری برای سلامتی ندارد.

این آمار در حالی ارائه شده که نگرانی از آلودگی محیط زیست و تاثیر آن بر کیفیت آب و هوا در چین افزایش یافته و دولت این کشور در تلاش است تا این آلودگی‌ها را کاهش دهد.

بسیاری از این تلاش‌ها در منطقه صنعتی شمال متمرکز شده است که آلوده ترین منطقه این کشور محسوب می‌شود.

وزارت آب هفته گذشته گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد نمونه آب ۲۰۰۰ چاه زیرزمینی در شمال و شرق چین در سال ۲۰۱۵ کیفیت پایینی داشته است.

آب بیش از ۳۰ درصد چاه‌های مورد آزمایش فقط برای مصارف صنعتی و کشاورزی مناسب بوده و آب بیش از ۵۰ درصد آن‌ها برای هیچ گونه مصرف انسانی مناسب نبوده است.

این گزارش که به صورت گسترده توسط رسانه های محلی پوشش داده شد باعث نگرانی مردم از کیفیت آب آشامیدنی شده است.

روز دوشنبه وزارت آب چین در بیانیه‌ای تصریح کرد که این نتایج مربوط به چاه‌های کم عمق مناطق روستایی شمال شرق کشور است.

حق نشر عکس AP
Image caption یک کشاورز زمین خودرا در منطقه شرقی شاندونگ آبیاری می کند. آب بسیاری از چاه های روستایی در شمال شرق چین قابل نوشیدن نیست

این وزارت گفت دلیل توجهش به آن منطقه وجود "مشکلات نسبتا شدید آب" بوده است.

سیلیا هاتن، خبرنگار بی‌بی‌سی در آسیای جنوب شرقی می‌گوید اما این تصریح وزارت آب چین مردم قانع نکرده است، آن‌ها می گویند چین برای تامین آب شیرین و رفع نیاز کشاورزان و ساکنان مناطق روستایی باید چاه‌های عمیق‌تری حفر کند.

چین تعهد کرده که برای بهبود استانداردهای زیست محیطی و کاهش آلودگی صنعتی تلاش کند اما ابن کشور اکنون با کاهش رشد اقتصادی رو به رو است، اقتصادی که هنوز هم به طور قابل توجهی به صنایع سنگین

متکی است.

بخشی از برنامه پنج ساله اقتصادی چین که به تازگی ارائه شد به بهبود کیفیت آب و خاک اختصاص یافته است.

مطالب مرتبط