یونسکو طرح بازسازی آثار باستانی پالمیرا سوریه را تصویب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption یونسکو پالمیرا را میراث جهانی شناخته است

سازمان ملل طرح بازسازی آثار باستانی پالمیرا در سوریه را تصویب کرده است.

کشورهای عضو سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) به اتفاق آرا پیشنهاد روسیه برای بازسازی شهر باستانی پالمیرا و سایر مراکز تاریخی ثبت شده سوریه را تصویب کرده و به این سازمان اجازه داده‌اند از برنامه بازسازی این اماکن حمایت به عمل آورد. پالمیرا به عنوان "میراث جهانی" توسط یونسکو ثبت شده است.

در پی تصویب این طرح، رئیس هیات نمایندگی روسیه در یونسکو گفت که کارشناسان این سازمان برای آغاز فعالیت در پالمیرا و سایر مکان‌های تاریخی سوریه باید از امنیت کافی برخوردار باشند و افزود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن کشور، پیشنهاد کرده است وظیفه حفظ امنیت این کارشناسان به روسیه سپرده شود.

یونسکو صندوق ویژه‌ای برای بازسازی آثار تاریخی سوریه در نظر گرفته و تا کنون توانسته است بیش از دو و نیم میلیون یورو برای این منظور جمع آوری کند. طبق طرح پیشنهادی روسیه، قرار نیست هزینه بازسازی اماکن تاریخی سوریه از بودجه یونسکو تامین شود.

کارشناسان گفته‌اند که هنوز مشکلات عمده‌ای بر سر راه بازسازی پالمیرا وجود دارد که قطع برق و آب و همچنین امکان وجود مین و تله‌های انفجاری کار گذاشته شده توسط داعش از آن جمله است. وزارت دفاع روسیه گفته است که واحدهای مین روب آن کشور توانسته‌اند بخشی از مناطقی را که از داعش باز پس گرفته شده مین روبی کنند و تا کنون بیش از سه هزار وسیله انفجاری را کشف و خنثی کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption وزارت دفاع روسیه تصاویری از مین‌روبی پالمیرا توسط نیروهای روسی را منتشر کرده است

شهر باستانی پالمیرا در ماه مه سال گذشته میلادی به تصرف داعش در آمد و این گروه با اعلام کفرآمیز بودن برخی آثار تاریخی این شهر، به تخریب آنها پرداخت. پیش از سقوط پالمیرا، کارکنان محلی توانسته بودند بخشی از اشیاء باستانی موجود در این شهر را مخفی یا به مکان امن منتقل کنند اما گفته می‌شود داعش در طول اشغال پالمیرا مقادیری آثار باستانی را به خارج قاچاق کرد و مخفیانه به فروش رساند.

در ماه مارس سال جاری، نیروهای دولتی سوریه با حمایت هوایی روسیه توانستند پالمیرا را از داعش بازپس بگیرند. در طول اشغال و در جریان آزادسازی شهر به ساختمان‌ها و تاسیسات شهری پالمیرا آسیب جدی وارد شده است.

هفته گذشته گزارش شد که شماری از ساکنان پالمیرا که از این شهر گریخته بودند، به شهر بازگشته‎‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption شماری از ساکنان پالمیرا به شهر بازگشته اند

مطالب مرتبط