پنج نکته مهم در باره یمن

حق نشر عکس EPA
Image caption دستکم ۸۰ درصد یمنی‌ها برای سیر کردن شکم‌شان به کمک‌های بین‌المللی محتاجند

طرفین درگیری در یمن اخیرا با آتش‌بس موافقت کردند، اگرچه درگیری‌ها همچنان ادامه دارند. با این آتش‌بس، جنگ داخلی موقتا فروکش کرده تا مذاکرات صلح، که قرار است هفته آینده در کویت برگزار شود، راه بیافتد.

در این مطلب کوتاه به پنج نکته اساسی که در مورد یمن باید بدانید اشاره کرده‌ایم.

  • ۱- یمن پیش از جنگ داخلی هم فقیرترین کشور عرب بود، با منابع رو به افول نفت و آب. یک سال پیش که جنگ داخلی آغاز شد، همان زیرساخت‌های ابتدایی که داشت هم نابود شد. اقتصاد کشور رو به رکود گذاشت. و اینک دست کم ۸۰ درصد جمعیت ۲۶ میلیونی این کشور به کمک‌های غذایی بین‌المللی وابسته است.
  • ۲ - در دوران یک ساله درگیری بین نیروهای حامی دولت و حوثی‌ها، بیش از ۶۰۰۰ نفر جان باخته‌ و بیش از ۲.۵ میلیون نفر بی‌خانمان شده‌اند.
  • ۳- کشور چندپاره شده: حوثی‌ها از یک سو (آنها متحد علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق یمن هستند)، نیروهای هوادار رئیس‌جمهور فعلی یک سو، و نیروهای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و جهادی‌های القاعده و داعش که معادله را پیچیده‌تر کرده‌اند. حوثی‌ها، دولت را متهم به فساد کرده‌اند، و می‌گویند قصد داشته با ایجاد یک نظام فدرالی، منطقه حوثی‌نشین را به حاشیه براند.
  • ۴ - حوثی‌ها شیعه‌اند و ساکن بخش شمالی یمن. درست یک سال پیش به کمک نیروهای وفادار به رئیس‌جمهور سابق یمن بخش‌هایی از کشور – از جمله صنعا، پایتخت – را گرفتند. در نتیجه در مارس ۲۰۱۵، دولت مستقر از کشور گریخت. بلافاصله، سعودی‌ها در رأس ائتلافی که با هشت کشور دیگر ساخته بودند، از هوا به حوثی‌ها حمله کردند، با این امید که آنها را که نیمی از کشور را گرفته بودند، شکست بدهند. در یک سال گذشته، نیروهای هوادار دولت و گروه‌های شبه‌نظامی جنوبی – با حمایت ائتلاف سعودی – پنج استان جنوبی را از حوثی‌ها پس گرفته‌اند.
  • ۵ - بعضی معتقدند درگیری‌های یمن چیزی نیست جز یک جنگ فرقه‌ای به نیابت از دو رقیب قدرتمند منطقه‌ای، یعنی عربستان سعودی و ایران. عربستان سعودی کشوری است با اکثریت سنی که اقلیت شیعه‌اش در شرق شبه‌جزیره از تبعیض و انزوا شاکی‌اند. ایران کشوری است با اکثریت شیعه. دو کشور به شدت برای حفظ نفوذشان در منطقه‌ای که نقشه‌اش در حال دگرگونی است،‌ رقابت دارند.
حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای وفادار به رئیس‌جمهور پیشین یمن از حوثی‌ها حمایت می‌کنند